Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: ŽSR chcú ďalšiu zrýchlenú trať pri Poprade. Prekvapením je 400-miliónová cena
- Dôvera v slovenskej ekonomike začala po dvoch mesiacoch klesať, najviac padla v priemysle
- OĽaNO sa nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu parlamentu, chcelo hlasovať o 500-eurovej volebnej odmene či obmedzení predaja v nedeľu
- Burzové ceny plynu v Európe klesli pod 24 eur, je to najmenej za zhruba dva roky
- Trhová hodnota Nvidie pokorila bilión dolárov, akcie tlačí nahor dopyt po čipoch pre umelú inteligenciu
Najnovšie z témy: Hegerova vláda, Ján Mičovský, Samuel Vlčan
Analytici Globsecu vidia za vysokou ochotou Slovákov veriť kremeľskej propagande dva faktory – aktivita politikov Smeru a spol., ktorí ju vo veľkom šíria, a zároveň nedôvera v tých politikov a inštitúcie, ktoré sú prozápadné. „Ľudia prestali dôverovať inštitúciám aj pre to, ako posledné tri roky fungovala naša vláda,“ poznamenala analytička Klingová.
Pavel Sibyla píše, prečo je problém, ako Denník N komentuje Vlčanovu kauzu. „Hovoriť v tomto prípade o korupcii je predčasné. Zvykli sme si, že politici používajú skratky, zovšeobecňujú či rovno účelovo zavádzajú. Novinári však nie sú v kampani.“
Je načase naštartovať odbornú diskusiu o tom, kde by mala byť nová národná nemocnica, myslí si Oskar Dvořák (PS). „Takéto vážne rozhodnutie bude musieť urobiť až nová vláda, ktorá sa bude opierať o mandát z volieb.“
Takto to dopadá, keď sa niekto viac zaoberá kultúrou úcty než povinnosťou skladať účty, píše Braňo Bezák o Eduardovi Hegerovi. „Za Hegerovej vlády sme podľa slov jej predsedu mali zodpovedne spravované verejné financie a stíhali sme postaviť nemocnicu Rázsochy z plánu obnovy. Nový minister financií hovorí, že verejné financie sú v historicky najhoršom stave, a podpredsedníčka novej vlády upozorňuje, že Rázsochy z plánu obnovy zrejme nestihneme.“
Hlas vyzval úradnícku vládu, aby požiadala Ústavný súd o výklad ústavy, či Hegerova vláda mohla poslať migy na Ukrajinu. Analýzu, ktorú zverejnil exminister obrany Jaroslav Naď, považuje Hlas za fiasko.
Boris Kollár sa sťažoval v pléne, že je v parlamente „absolútny chaos“, keď sa objavilo množstvo procedurálnych návrhov od poslancov. Napríklad si schválili, že budú hlasovať až vo štvrtok, ale o pár minút zistili, že to musia zmeniť.