Pápež František vo svojom príhovore na Globsecu povedal, že svet by sa nemal po pandémii zamerať iba na obnovu toho, čo bolo, nevyhnutné je korigovať veci, ktoré predtým nefungovali. „Čo vidím, je svet, ktorý sa nechal oklamať falošným a arogantným pocitom bezpečia založeným na túžbe po zisku.“
„Vidím model hospodárskeho a spoločenského života poznačený mnohými formami nerovnosti a sebectva, kde malá časť svetovej populácie vlastní väčšinu bohatstva a neváha využívať ľudí a zdroje na svoj prospech,“ pokračoval pápež vo videoodkaze.
Upozornil aj na to, že svet sa dostatočne nezaujíma o životné prostredie. „Zvykli sme si ľubovoľne využívať a ničiť to, čo je majetkom všetkých a čo sa musí ako také rešpektovať; a práve týmto spôsobom sme vytvorili ekologický dlh, ktorý budú splácať predovšetkým chudobní a budúce generácie.“
Aktuálna kríza je podľa neho výzvou a dáva svetu šancu na to, aby sa posunul k lepšiemu. Kľúčová je podľa neho rovnosť a globálna vízia nádeje.
„Všetci rovnako potrebujeme ekologickú premenu. Globálna vízia znamená pozerať sa na stvorenie ako na spoločný domov a vyžaduje si, aby sme naliehavo konali pre jeho ochranu,“ dodal pápež František.