Najnovšie z témy: História, Slovenský štát

Vodná elektráreň Kachovka nebola prvá, ktorú na mohutnej ukrajinskej rieke Dnipro zničili vo vojne. Ešte väčšiu priehradu Dnipro dali odpáliť Sovieti v roku 1941 s cieľom, aby spomalili postup Hitlerovej armády a aby sa im nedostala do rúk. Zahynuli tisícky ľudí vrátane sovietskych vojakov, podľa historika bolo hlúpe ju takto zničiť.
V Afrike vedci údajne objavili najstaršie pohrebisko aj umenie, vytvorili ho pravdepodobne naši príbuzní z praveku, Homo naledi. Pozostatky našli hlboko v jaskyni, zrejme tak používali oheň, spolupracovali a používali jazyk. Kritici namietajú, že chýbajú dôkazy.
Juhoslovanskí vojaci sa za vojny pokúšali odpáliť chorvátsku priehradu, ale nevyšlo im to tak, ako plánovali. Poškodenie priehrady Peruća mohlo znamenať katastrofu, tej však predišli odborníci z elektrárne a vojaci. Príbeh chorvátskej Kachovky dodnes čaká na rozuzlenie, páchateľa neodsúdili ani po tridsiatich rokoch.
Pred vojnou tvorili veľkú časť populácie Bardejova Židia, holokaust prežilo iba šesťsto z nich. V meste je jedinečný komplex rituálnych stavieb, ktorý už 15 rokov zachraňuje Pavol Hudák a jeho otec. „Nemám židovské korene, ale pamätám si, že ako malý chlapec som do suburbia chodieval, v okolí sme mali klzisko. V tej dobe bolo mikve, teda židovské kúpele, v ruinách. Pôsobilo to tu na nás ako rozprávkový tajomný priestor,“ spomína.

Bardejov bojuje s odlivom ľudí; medzi tých, čo zostali a oživujú dejiny, patrí etnológ Lukáš Jonov. „Kedysi fungovali cechy tak, že tovariši neboli nijakí peciváli, cestovali a spoznávali svet, no museli sa potom vrátiť domov. Takto by to mohlo fungovať aj dnes,“ hovorí.
Chaviva Reicková patrí medzi najzaujímavejšie postavy odboja na Slovensku počas 2. svetovej vojny. Emigrovala z Československa a neskôr sa vrátila, aby bojovala proti nacistom a ľudáckym kolaborantom počas SNP. Zahynula v boji proti nacistickým a ľudáckym zverstvám. (historylab)