Najnovšie z témy: Denník N v Michalovciach, Divadlo
Slovenské národné divadlo vytvorilo inscenáciu pre stredoškolákov o duševnom zdraví. „Chceme im ukázať, že vyhľadať terapeuta, školskú psychologičku a podobne nie je hanba,“ hovorí dramaturg Mário Drgoňa. Predstavenie by malo putovať po školách, ktoré oň prejavia záujem.
Slovenská herečka s afganskými koreňmi Diana Khwaja vyrástla v malom meste na východe Slovenska. Hovorí, že napriek niekoľkým nepríjemným situáciám zažila prijatie v komunite. Jej afganský pôvod však bol často hlavnou témou pri konkurzoch do štátnych divadiel. Po Šimkovičovej slovách o zmiešavaní kultúr má obavy.
Slovenské národné divadlo má za sebou nevšednú premiéru. Inscenáciu Čaute uviedli ráno o deviatej v školskej triede. Príbeh o dvoch tínedžeroch, Šimonovi a Zoji, upozorňuje na krehkú identitu stredoškolákov a búra mýty o duševnom zdraví.

Nedávne výroky ministerky kultúry Šimkovičovej vyvolali v slovenskej herečke s afganským pôvodom strach. Diana Khwaja sa bojí o priateľov, ktorí pôsobia v kultúrnej oblasti na Slovensku a zároveň sú súčasťou rôznych menšín. „Zmiešavanie kultúr v mojom živote ma naučilo citlivosti a empatii voči ľuďom z akejkoľvek menšiny,“ hovorí.
V Liptovskom Mikuláši sa začína 30. ročník festivalu Pan. Ide o celoslovenskú súťažnú prehliadku pantomímy a pohybových divadiel s medzinárodnou účasťou, súčasťou programu sú aj diskusie a workshopy.

Všetci máme kapacitu rozoznávať kvalitu, vraví úspešný choreograf Anton Lachky, ktorý už viac ako dvadsať rokov pôsobí v Belgicku. „Nemusíte mať radi operu, ale ak sólista výborne zaspieva a orchester špičkovo zahrá, upúta vás to,“ vraví v rozhovore s tým, že rovnako to platí aj pri tanci.