Prvou dávkou je zaočkovaných len necelých 10-tisíc ľudí z marginalizovaných rómskych komunít, v ktorých pôsobia Zdravé regióny. Ide asi len o 4 % ľudí z týchto komunít na Slovensku. Organizácia upozorňuje, že tempo sa musí niekoľkonásobne zvýšiť, ak nechceme mať komunity, v ktorých vypukne tretia vlna.
Od júna sa zaočkovalo viac ako 2000 ľudí zo zraniteľných skupín – ľudí bez domova, seniorov či ľudí žijúcich v chudobe. Ich zaočkovanosť je stále veľmi nízka v porovnaní s celoslovenským priemerom.
Úroveň nad 10 % dosahuje len 42 z viac ako 260 komunít, v ktorých pôsobia Zdravé regióny. Organizácia pracuje asi v dvoch tretinách všetkých marginalizovaných rómskych komunít.
Nízkoprahové očkovanie spustil intervenčný tím ministerstva zdravotníctva, organizácia Zdravé regióny a zdravotná záchranná služba. Je určené pre ľudí, ktorí majú sťažený prístup k zdravotnej starostlivosti. Odhadom ide asi o štvrť milióna ľudí.
Najväčšou skupinou sú marginalizované rómske komunity, na Slovensku je ich asi 450. Bez domova je asi 20- až 30-tisíc ľudí. Údaje o zaočkovanosti ľudí bez domova či v zraniteľných skupinách sa systematicky nezbierajú.
„Bariéry u ľudí na okraji spoločnosti sú intenzívnejšie – horšie poznajú svoj zdravotný stav, sú menej zorientovaní v zdravotnom systéme, majú nízke vzdelanie,“ tvrdí Andrej Belák zo Zdravých regiónov. Podľa neho sa to darí prekonať osobným prístupom, ak im očkovanie sprostredkuje a vysvetlí niekto, komu dôverujú.
„Bojujeme s časom, sme na hrane vypuknutia delty,“ dodáva Belák.
Aktuálne dokážu zaočkovať najviac 1000 ľudí za týždeň, čo je stále málo. „Ak chce štát zasiahnuť aj túto skupinu, tak musí poskytovateľov zdravotnej starostlivosti motivovať, aby pre nich bolo atraktívne zapojiť sa do tohto projektu,“ hovorí Belák.
Očkovali sa aj ľudia bez domova, užívatelia drog či ľudia v sexbiznise v Bratislave. „Nemajú komfort, kde by mali vedľajšie účinky možnosť prečkať, v komunite sa preto šíri väčší strach a znižuje sa ochota očkovať,“ hovorí riaditeľka OZ Odyseus Dominika Jašeková.
Ľudia v týchto komunitách sa očkujú najmä vakcínami od firmy Pfizer, využívajú však aj jednodávkovú vakcínu Johnson & Johnson. Mobilný očkovací tím v spolupráci so zdravotnou záchrannou službou príde do obce a očkuje aj bez termínu, v spolupráci so sociálnymi a terénnymi pracovníkmi vysvetľuje a informuje o vakcíne.
Keď sa potom vráti do obce podať druhú dávku, zvyčajne podáva prvé dávky ďalším ľuďom, ktorých presvedčilo, že ich zaočkovaným susedom sa nič nestalo.
„Všeobecný záujem o očkovanie klesá, ale stále sú komunity, do ktorých keď prídeme osobne, tak nájdeme ľudí, ktorí sa chcú očkovať,“ hovorí Lucia Roussier z intervenčného tímu ministerstva zdravotníctva.