Najnovšie z témy: Bratislava, OH Tokio 2021

Fotograf Filip Vančo urobil v 90. rokoch fotosériu o Petržalke, dnes je časť z nej v zbierke Galérie mesta Bratislavy. „Zaujímalo ma, akí ľudia tam žijú a ako to tam funguje,“ vysvetľuje v rozhovore. „Petržalka mala v tých rokoch nie úplne najlepšiu povesť, čo u mnohých ľudí pretrváva dodnes.“

Slovenská akadémia vied chce vybudovať v areáli na bratislavskej Patrónke špičkový vedecký kampus, vyhlásila urbanistickú súťaž. Okrem iného by mal umožniť navýšenie kapacít v areáli. V súčasnosti pracuje na SAV zhruba 2400 ľudí, z toho asi 1700 v areáli.
Na stredovekej Baštovej otvoria butikové kino Edison Filmhub a aj vďaka tomu sa v Bratislave rozvinie nielen ponuka krčiem, ale aj kultúry, píše Rado Augustín. „K tomu si prirátajte vynovené SNG, kde idú tiež premietať filmy, a aj otvorenie Domu tanca na Laurinskej. Možno práve toto je jedna z podôb nového centra Bratislavy, ktoré sa musí naplniť obsahom po vysatí obchodov do priestorov nákupných centier.“
Dopravný podnik Bratislava oddnes posilňuje premávku MHD do lesoparku a ďalších rekreačných oblastí. Týka sa to liniek 43, 52 a 144, po zimnej pauze sa zároveň vracia linka 154 do oblasti Horárne Krasňany.
Až polovica škôl z Bratislavského kraja nedokázala prijať všetky deti z Ukrajiny, ktoré sa k nim hlásili, nemali pre ne dosť miesta. „Štát by mal začať koordinovať umiestňovanie detí z Ukrajiny do škôl a tam, kde je to možné, by bolo treba podporiť aj rozšírenie kapacít škôl,“ komentujú analytici Michal Rehúš a Alexandra Ostertágová v Školskom týždni.
Dokumentárny film spred 20 rokov ukazuje Bratislavu v období, keď neonacisti bežne bili ľudí na uliciach. Skupinka extrémistov priviedla filmový štáb aj na petržalské nábrežie Dunaja, kde o niekoľko rokov neskôr zavraždili Daniela Tupého. Ich slová boli presiaknuté agresivitou, spomína režisér Paľo Korec.