Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Rusi nahradili európsky tovar čínskym, my ich plyn stále nakupujeme vo veľkom
- Ambulancie dostanú o pätinu viac peňazí, podľa premiéra Hegera nebudú zavádzať poplatky
- Ceny benzínu sa na Slovensku zvýšili, Natural 95 sa opäť predával nad 1,5 eura za liter
- Obce a mestá chcú vypnúť na polhodinu osvetlenie, protestujú proti cenám energií
- Výrobca hračiek Hasbro prepustí zhruba 15 percent zamestnancov, teda približne tisíc ľudí
Najnovšie z témy: Smer, Ústavný súd
Smer po výhre vo voľbách „rozviaže“ polícii a prokuratúre ruky, lebo súčasná vláda ich zviazala, povedal poslanec Smeru Richard Takáč v Sobotných dialógoch. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) zareagoval, že Smer nemá žiadny dôkaz, že polícia na politickú objednávku zasahuje do prípadov.
Fico draho zaplatí za to, že vlani nazval nemeckú armádu Wehrmachtom, myslí si expolitik Peter Weiss. „Bola to nevynútená politická chyba a absolútne zbytočná. Keď už si zvolil takúto politickú pozíciu, mohol argumentovať iným spôsobom. Podľa môjho názoru si urobil obrovské problémy vo vzťahu k nemeckej sociálnej demokracii.“
Bývalý ľavicový politik a diplomat Peter Weiss považuje Smer za príliš radikálny. „Keď porovnávam Hlas a Smer, je tu aj evidentná odlišnosť politického štýlu. Smer je ďaleko radikálnejší. Mne osobne nevyhovuje spôsob komunikácie, ktorý predstavuje Ľuboš Blaha. Prekáža mi, keď sa opozičné strany pretekajú s Igorom Matovičom vo vulgárnostiach.“
Rozsudok v kauze Fatima, v ktorej je obžalovaná Monika Jankovská, sa odkladá. Prípad vydierania pozastavil Ústavný súd, ktorý bude teraz rozhodovať o jej sťažnosti. Dovtedy okresný sudca v Trnave nesmie rozhodnúť.
Poslanec Smeru Boris Susko podal v rozprave k termínu predčasných volieb pozmeňovací návrh, ktorým chce presunúť „kompetencie výboru Národnej rady pri odsúhlasovaní záležitostí EÚ na plénum parlamentu.“ V pozmeňujúcom návrhu žiada tiež vládu, aby dôsledne dodržiavala obmedzenia, ktoré jej vyplývajú z postavenia poverenej vlády.
Prezidentka napadla paragraf 363 na Ústavnom súde; tvrdí, že neprimerane zasahuje do nezávislosti súdnej moci. Paragraf a jeho súčasti „umožňujú vznik takých procesných situácií, v ktorých je generálny prokurátor fakticky nadradený nad súdnu moc vrátane tých najvyšších súdnych autorít“, upozorňuje Zuzana Čaputová v podaní.