Najnovšie z témy: Architektúra a dizajn, Biela noc, Vizuálne umenie
Tímu odborníkov a nadšencov vo Východnej sa podarilo zachrániť diela Martina Sabaku. Z betónu a odpadu, ktorý našiel na smetisku, vytvoril vo svojej záhrade Tower Bridge z Londýna, šikmú vežu z Pisy aj sochu Krista z Ria de Janeiro. Po jeho smrti zarástli burinou, teraz majú vlastnú „galériu na družstve“.

Dnes o 16.00 h na Farme Východná otvárajú unikátnu výstavu, volá sa Stanica Svet a prezentuje diela spontánneho umelca Martina Sabaku. Ako dôchodca vytvoril desiatky objektov slávnych monumentov vo svojej záhrade.

V Galérii mesta Bratislavy je veľká výstava slovenskej ilustrátorskej tvorby. Funguje ako okamžitý teleport do detstva, no zároveň upozorňuje na to, čo ilustrátorskej scéne stále chýba. „Na to, aká sme ilustračná veľmoc, sa ilustrácii venuje zúfalo málo odborníkov,“ hovoria kurátori.

Vo štvrtok je Medzinárodný deň detí, preto sme pripravili špeciálne vydanie novín plné ilustrácií Štefana Cpina. Pochádzajú najmä zo Striebornej knihy rozprávok, s ktorou vyrástli desaťtisíce detí v bývalom Československu.

Igor Ďurišin bol brilantný grafik, na ktorého dejiny umenia takmer celkom zabudli. „V Československu bol nikto, ale ak by v čase svojho vrcholu pôsobil na Západe, určite by bol uznávaný ako autor,“ hovorí Miroslav Kleban, kurátor Ďurišinovej výstavy v Košiciach.
Historička architektúry Laura Krišteková hovorí, že po rekonštrukcii športovej haly Pasienky je to zrazu iná stavba. Developer sľuboval, že zachová jej „ikonický vzhľad“, okná však zamuroval a nahradil nepriehľadným sklom. „Mám veľkú pochybnosť o tom, či si autori vôbec uvedomovali, čo robí vzhľad tejto budovy ikonickým, lebo rekonštrukciou oň prišla,“ vraví.