Najnovšie z témy: Architektúra a dizajn, Denník N v Brezne
Historička architektúry Laura Krišteková hovorí, že po rekonštrukcii športovej haly Pasienky je to zrazu iná stavba. Developer sľuboval, že zachová jej „ikonický vzhľad“, okná však zamuroval a nahradil nepriehľadným sklom. „Mám veľkú pochybnosť o tom, či si autori vôbec uvedomovali, čo robí vzhľad tejto budovy ikonickým, lebo rekonštrukciou oň prišla,“ vraví.

Pri rekonštrukcii športovej haly Pasienky v Bratislave odstránili jedinečnú presklenú konštrukciu, steny zamurovali a dali na ne sklo len ako falošné okná. Obnovu robili za štátne milióny bez architektonickej súťaže a dedičov autorských práv architekta sa ani neopýtali na názor.
Riešenie rastúceho objemu dopravy v mestách nespočíva v pridávaní jazdných pruhov pre autá, ale v umožnení rôznych spôsobov mobility. Bývalá komisárka pre dopravu v New Yorku Janette Sadik-Khan hovorí o nutnosti mestskej revolúcie. Podarilo sa jej vytlačiť autá z newyorského Times Square a prekresliť rušné autostrády na priestor pre chodcov a cyklistov.
Univerzita Komenského zateplila budovu od architekta Vladimíra Dedečka ako v 90. rokoch, píše historička umenia Zoja Droppová. „Necitlivo riešené exteriéry sa budú už len ťažko naprávať, otázna je ich životnosť a kvalita materiálov.“
Lucii a Tomášovi Štolcovcom nezostal po kúpe bytu rozpočet na komplexnú rekonštrukciu, a tak sa pustili do postupnej svojpomocnej prerábky, ktorú zachytávajú na Instagrame. Čoraz väčšou témou je pre nich udržateľnosť. Ľudí napríklad inšpirujú k tomu, aby si všímali nábytok, ktorý sa necháva pri kontajneroch.
Manželský pár z projektu Pekne bývať sa delí o svoje skúsenosti zo svojpomocnej prerábky bytu a upozorňuje na chyby, ktorým sa dá vyhnúť, napríklad na kúpu lacnej podlahy, ktorá sa po položení začala olupovať. „Vtedy sme si povedali, že s niektorými vecami môžeme aj trochu počkať a časom kúpiť niečo kvalitnejšie, aby sa nám takéto problémy nestávali.“