Najnovšie z témy: Denník N v Brezne, Ochrana prírody, Príroda, Turistika a outdoor
Z makového poľa pri Komárne dnes odviezli zvyšné labute, ktoré sa stali závislými od maku. Zoológ Štátnej ochrany prírody Jozef Lengyel a aktivista János Bogár zachránili asi 60 vtákov. Podľa šéfa správy Chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy Radovana Michalku štátni ochranári nevedeli včas reagovať, lebo sa s takýmto prípadom ešte nestretli. (napunk)
V areáli mestského cintorína v Ružomberku evidovali pohyb najmenej štyroch medveďov, lákajú ich zrejme sviečky a kahance, upozornila Štátna ochrana prírody. Situácia je podľa úradu dosť vážna, lokalitu monitorujú.
Mikroplasty sa našli vo všetkých vzorkách vody odobraných počas cesty naprieč oceánmi. Na niektorých miestach bola koncentrácia 18-krát vyššia ako v roku 2018. Britskí vedci namerali vyše 1880 častíc na kubický meter vody. (guardian)
Pred komármi sa schováte ťažko, nájdu vás podľa CO₂, ktorý vydychujete, hovoria odborníci. Ekológ a parazitologička v archívnom rozhovore vysvetľujú, či fungujú tradované recepty proti komárom, čo spôsobuje svrbenie štípanca a či sa na Slovensko môže vrátiť malária.
Indonézsky ostrov Bali chce zakázať turistom vstup na tamojšie posvätné hory. Ide o reakciu na viaceré prípady nevhodného správania dovolenkárov. Kedy má zákaz vstúpiť do platnosti, zatiaľ nie je známe. (bali sun)
K častým chybám pri výbere psa patrí podľa psieho trénera Juraja Ferka aj to, že si ho ľudia vyberajú predovšetkým podľa vzhľadu. „Psa si k sebe treba vybrať podľa účelu, na ktorý je šľachtený, a životného štýlu. Ak to tak nebude, budeme sa trápiť,“ približuje Ferko. „Keď si napríklad kúpim buldoga a budem od neho očakávať, že so mnou zvládne každý tretí týždeň hrebeňovku Malých Karpát, tak som sa určite pomýlil, lebo to nie je pes, ktorý na to má výdrž.“