Najnovšie z témy: Denník N v Brezne

V strede Bystrej doliny v Nízkych Tatrách, medzi golfovým ihriskom na Táloch a lyžiarskym strediskom Chopok juh, je ostrov divokej prírody. Veľký Gápeľ je jediný prales v celom pohorí, ktorý sa rozprestiera po oboch stranách doliny, nie sú tam takmer žiadne lesné cesty ani lesnícka činnosť. Reportérku Denníka N tam sprevádzal odborník na slovenské pralesy Marián Jasík.

Huculy sú kone, ktoré vznikli z domestikovaných tarpanov – divokých koní, ktoré obývali karpatský oblúk, kým v 19. storočí nevyhynuli. Na Sihle, polhodinu od Brezna, chovajú tridsaťčlenné stádo. Je jedno z posledných na Slovensku.

Jaskyniari hovoria, že Demänovská ľadová jaskyňa je krásna aj bez ľadu. Navyše sa v nej ľad tvoril len posledných 500 rokov, kým zvyšok výzdoby trval milióny rokov. Aj tak sa však snažia spomaliť topenie ľadu – plachtami zabraňujú teplu dostať sa do jaskyne, niekedy dokonca nosia do jaskyne sneh.
Najdravšou riekou na raftovanie na Slovensku je Belá v Tatrách, hovorí vodák Michal Šaradín. „Na vodnú turistiku je veľmi pekný prielom Hornádu v Slovenskom raji, Dunajec, v určitých úsekoch aj Váh. Orava je tiež vhodná na splavovanie, no je miernejšia. Veľmi pekný je Poprad, najmä hraničný úsek od Plavča po Mníšek.“

Náš šport je ohrozený, v Alpách na vlastné oči vidím klimatickú zmenu, hovorí Slovenka, ktorá je vicemajsterkou sveta v skialpinizme. „Nechcem byť veľká pesimistka, ale je možné, že už o 30 rokov nebudeme lyžovať v Tatrách ani v Alpách v nadmorskej výške pod 3000 metrov,“ vraví Marianna Jagerčíková v rozhovore.

Slovenskú Route 66 v roku 2011 otváral vtedajší minister dopravy Ján Figeľ na motorke, odvtedy už veľa silných chvíľ nezažila. Prešli sme turistické atrakcie popri ceste, o ktorej aj miestni hovoria, že cestovnému ruchu zásadne nepomohla.