Antivirotikum americkej firmy Merck určené na liečbu covidu, je menej účinné, než sa pôvodne predpokladalo. Ukazujú to nové dáta z klinických výskumov lieku, ktoré firma zverejnila. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) však látku vo svojej piatkovej predbežnej správe označil za účinnú, no odporučil, aby sa nepodávala tehotným ženám.
Od svojho poradného orgánu si tiež vyžiadal posudok k tomu, či liečivo teoreticky nemôže spôsobovať vznik nových nebezpečných variantov koronavírusu.
Pokles z 50 % na 30
Liečivo s názvom molnupiravir malo podľa skorších údajov firmy Merck zhruba 50-percentnú účinnosť pri predchádzaní hospitalizácií po nákaze koronavírusom.
Mnoho odborníkov to považovalo za veľmi dobrý výsledok. Lieky v pilulkovej forme, ktoré môžu ľudia užívať doma, by totiž podľa nich mohli do budúcnosti zohrať významnú úlohu v boji s nákazou a znížiť tlak na nemocnice.
Merck na začiatku októbra uviedol, že podľa výsledkov testov na 775 pacientoch zabraňuje liek hospitalizácii s 50-percentnou účinnosťou. Podľa teraz zverejnených údajov od 1433 pacientov je však účinný len z 30 percent.
Sľubnejší liek Pfizeru
To by mohlo mať zásadný vplyv na to, či budú od firmy liek naďalej nakupovať jednotlivé štáty.
Pilulka proti covidu od firmy Pfizer totiž podľa predbežných výsledkov testov na asi 1200 pacientoch znižuje riziko hospitalizácie o 89 percent.
FDA teraz posudzuje, či liečivo schváliť pre mimoriadne nasadenie v USA. V piatok vydala predbežnú správu, podľa ktorej považuje liečivo za účinné v boji s covidom, zatiaľ sa však nevyjadrila k tomu, či by liek odporučila schváliť. (reuters, čtk)