Štefan Hamran sa zastal vyšetrovateľa NAKA Martina Juhása, ktorý vyšetroval podozrenia z pytliactva a zariadil nasadenie odpočúvania do poľovníckej chaty pri Leviciach, ktoré zachytili aj schôdzky Roberta Fica a spol.
To, že krajský prokurátor v Nitre označil vyšetrovanie prípadu Juhásom za nezákonné, považuje Hamran za „celkom zvláštne“. Priznal však, že bolo nešťastné, ak Juhás kvalifikoval podozrenia z pytliactva ako závažnejšie, lebo sa na ulovenie zveri použila zbraň, čo už umožnilo žiadať súd o nasadenie odpočúvania. Práve krajská prokuratúra v Nitre vyčítala Juhásovi, že takto prípad právne nadkvalifikoval a keby to nespravil, odpočúvanie by vzniknúť nemohlo.
Pre Hamrana je kľúčové, že Juhásov postup odobril dozorujúci prokurátor z Okresnej prokuratúry v Leviciach a aj nitriansky súd, ktorý odpočúvanie schvaľoval.
„Je to pre mňa taká neznáma, keď si spolu sadli a preštudovali spis, prečo to nechali v rovine, že so zbraňou,“ komentoval Hamran konanie Juhása a dozorujúceho prokurátora z levickej prokuratúry.
Hamran odmieta, že by išlo o právne nadkvalifikovanie prípadu. Či sa nahrávky budú môcť použiť ako dôkaz, podľa neho rozhodnú súdy. Názor generálneho prokurátora Maroša Žilinku, že sú ako dôkaz nepoužiteľné, Hamrana nezaujíma. „Pre mňa nie je relevantný,“ uviedol k Žilinkovi Hamran.
Hamran naznačil, že ak Juhás nevypočul počas vyšetrovania nitrianskeho oligarchu Miroslava Bödöra, mohlo to byť z obavy, aby sa nevyzradilo odpočúvanie chaty.
Polícia zatiaľ nemá doriešené, kto z policajtov mohol nahrávky z chaty vyniesť do médií. Piati z 20 podozrivých policajtov majú absolvovať opakovane detektor lži, traja to už majú za sebou, na dvoch sa ešte čaká.
Štefan Hamran dnešné rozhodnutie Najvyššieho súdu o prepustení oligarchu Jozefa Brhela z väzby nekomentoval. Nevie, v akom štádiu je vyšetrovanie kauzy Mýtnik.