Najnovšie z témy: Behanie, Výklus
Švédska atlétka Emilia Brangefältová patrila k veľkým talentom, po zdravotných problémoch zomrela samovraždou. „Moje telo sa vyplo, je ťažké žiť bez behu. Dva 48- a 45-kilometrové preteky za necelý mesiac boli na 21-ročné dievča zrejme príliš,“ napísala. Odborník upozorňuje rodičov a trénerov, že sú v živote dôležitejšie veci ako športové úspechy.
Vedci opísali, kedy pri tréningu necítime hlad; výživový špecialista Martin Čupka radí rekreačným športovcom, ako to využiť pri chudnutí. V inej situácii sú profesionáli, ktorí by sa mali najesť hneď. Vedcov pri výskume zaujala aj nová molekula, nazvali ju lac-phe.
Zo zle zvolenej športovej podprsenky sa vám môže horšie dýchať, čo ovplyvní váš výkon, a zároveň vás môžu rozbolieť prsia, hovorí trénerka Romana Kiapešová. „Pod lem správne zvolenej podprsenky by sme mali vedieť dať dva prsty,“ vysvetľuje.
Výskumy naznačujú, že čím silnejšie sú vaše ruky, tým dlhšie budete žiť. V seniorskom veku totiž sila stisku súvisela s úmrtnosťou viac ako krvný tlak či priberanie. Experti preto radia, ako posilniť zápästie a ruky, pomôže uterák aj tenisová loptička. Cvičiť môžeme aj na gauči či na prechádzke.
Odborníci doteraz tvrdili, že tréning neskoro večer môže ovplyvniť kvalitu spánku, najnovšie výskumy to však nepotvrdzujú. „Naplánujte si deň tak, aby ste prestali behať minimálne hodinu pred spaním,“ radí Bob Wright, riaditeľ zdravotníckeho centra, ktoré sa zameriava na životný štýl.

Trvalo mi 70 kilometrov, kým som sa rozbehol, opisuje veterán z Kremnice, ako vyhral prestížne preteky pod Mont Blancom. Vladimír Buchal má 60 rokov, ultrabeh objavil nedávno, no medzi rovesníkmi už patrí k špičke. V rozhovore opisuje, čomu vďačí za vitalitu a ako sa zlepšil v teréne, o cvičení a regenerácii aj o ľuďoch, ktorí začínajú po štyridsiatke.