Najnovšie z témy: Hoaxy a propaganda, Koronavírus, Milan Mazurek, Milan Uhrík, Republika
Ako rozumieť rečiam o Chazaroch, ktoré sa objavujú na sociálnych sieťach? Konšpirátori a antisemiti ich využívajú ako náhradné pomenovanie za Židov. Najnovšie si vyrobili konštrukciu, že potomkovia Chazarov plánujú obnoviť ríšu na Ukrajine, čim sa snažia spochybniť ukrajinský odpor voči ruskej agresii. Na Chazarov verí napríklad spolupracovník ministerky kultúry Lukáš Machala.
Teológ a profesor Prešovskej univerzity Ján Šafin šíril konšpiračné teórie, že USA sú ovládané Židmi, ktorí vraj plánujú presídlenie na západnú Ukrajinu. Škola reagovala, že je to jeho „súkromný názor, ktorý nie je prezentovaný a šírený na pôde univerzity v rámci jeho pedagogickej činnosti“.
Vraždenie Hamasu a izraelská odveta spustili aj na Slovensku novú vlnu konšpiračných teórií s antisemitským podtextom. NAKA zaznamenala „zvýšený počet protižidovských nenávistných prejavov v kybernetickom priestore“. Nateraz sa však podľa policajtov táto nenávisť nepremietla aj do fyzických útokov, ako sa to deje v západnej Európe.
Súčasné obavy z účinkov umelej inteligencie na šírenie dezinformácií môžu byť prehnané. AI nezvýši dopyt ľudí po dezinformáciách, ich väčšie množstvo tak bude mať len obmedzený vplyv, píše MediaBrífing.
Hongkonské noviny South China Morning Post stiahli článok od údajného slovenského vedca Petra Sojku, ktorého identitu “nevedeli potvrdiť”. Umiestnenie článku s proruským obsahom od vymyslenej osoby podľa experta na Čínu Martina Šebeňu poukazuje na problémy fungovania novín na periférii komunistického režimu.
Globálne značky investujú miliardy do médií, ktoré šíria dezinformácie. Problémy s dezinformáciami majú najmä v Srbsku a Bulharsku. Portály uverejňovali prokremeľské dezinformácie vrátane tých, že ukrajinské ozbrojené sily úmyselne zabíjajú civilistov. (euractiv)