Pôrodnosť v Číne v minulom roku klesla na rekordné minimum. Zatiaľ čo v roku 2020 sa narodilo 8,52 dieťaťa na 1000 obyvateľov, vlani to bolo iba 7,52 dieťaťa.
Podľa čínskeho štatistického úradu ide o najnižšiu pôrodnosť od začiatku robenia záznamov v roku 1949, keď bola založená komunistická Čínska ľudová republika. Ide aj o najnižší údaj zaznamenaný v štatistickej ročenke od roku 1978.
Hoci vládnuca komunistická strana v roku 2016 uvoľnila politiku jedného dieťaťa a umožnila mať párom dve deti, táto zmena nepriniesla očakávaný efekt. Vlani preto došlo k ďalšiemu zmierneniu a párom je umožnené mať tri deti.
Politiku jedného dieťaťa zaviedol generálny tajomník Komunistickej strany Číny Teng Siao-pching v roku 1980 s cieľom obmedziť rast populácie a podporiť hospodársky rozvoj. Výnimku mali neskôr vidiecke rodiny, kde prvorodeným bolo dievča, a niektoré etnické menšiny.
Z oficiálnych údajov štatistického úradu vyplýva aj to, že v roku 2021 sa v Číne narodilo 10,62 milióna detí, čím sa počet jej obyvateľov zvýšil na 1,41 miliardy. Prirodzený prírastok obyvateľstva, teda rozdiel medzi počtom živonarodených a zomretých, však klesol z predchádzajúcich 1,45 na 0,34 na 1000 obyvateľov.
„Demografický problém je dobre známy, ale rýchlosť starnutia populácie je jednoznačne rýchlejšia, než sa očakávalo,“ povedal Č‘-wej Čang, hlavný ekonóm spoločnosti Pinpoint Asset Management. „Naznačuje to, že potenciálny rast Číny sa pravdepodobne spomaľuje rýchlejšie, ako sa očakávalo,“ dodal.
Výsledky vlaňajšieho sčítania obyvateľstva, ktoré sa koná raz za desať rokov, ukázali, že populácia Číny rástla najpomalšie od 60. rokov 20. storočia.
Ako dôvody klesajúcej pôrodnosti sa uvádzajú vyššie životné náklady a skutočnosť, že ľudia momentálne preferujú menšie rodiny. (tasr, afp)