V Chorvátsku začnú od 5. septembra uvádzať ceny v kunách aj v eurách. Krajina tým pripravuje obyvateľov na vstup do eurozóny, ktorej súčasťou by sa chcela stať od januára 2023. Dvojité cenovky pretrvajú po celý budúci rok.
Chorvátska vláda pripravila návrh zákona, ktorý upravuje právny rámec, zmenu hotovosti, konverziu pôžičiek a vkladov a ochranu spotrebiteľov pred nezákonným zvyšovaním cien v súvislosti so zavedením eura. Parlament by ho mal schváliť v apríli.
Banky, chorvátska pošta a finančná agentúra Fina budú môcť celý budúci rok zamieňať kuny za eurá zdarma. Neskôr sa budú dať peniaze meniť na neobmedzený čas v chorvátskej centrálnej banke.
Chorvátsko vs. eurozóna
Záhreb si stanovil 1. január 2023 ako cieľový dátum zavedenia eura. Vyžaduje si to ešte kladné hodnotenie zo strany EK a zodpovedajúce rozhodnutie Rady EÚ.
Chorvátsko bolo prijaté do európskeho mechanizmu výmenných kurzov ERM II spolu s Bulharskom v júli 2020. V tomto režime štáty musia zotrvať aspoň dva roky pred zavedením eura. Eurozóna má v súčasnosti 19 členov EÚ.
Euro by mali jedného dňa prijať s výnimkou Dánska všetky členské krajiny EÚ. Dánsko si spolu s Britániou hneď na začiatku vyrokovalo trvalú výnimku a euro nemusia zaviesť. Británia medzitým vystúpila z EÚ. (čtk)