Najnovšie z témy: Životy žien
Chudoba v období menštruácie vážne ohrozuje zdravie žien, ktoré sú pre finančnú tieseň nútené používať tampóny dlhšie, ako je odporúčané. Ženy, ktoré nemajú dostatok peňazí, si podľa štúdie britských vedcov musia voliť aj medzi jedlom a hygienickými pomôckami.
Väčšina žien zvláda aj úplné kľuky a vôbec nemusí robiť polovičné, ukázal výskum. Ženám sa pritom často odporúčajú takzvané ženské kľuky. „Kľuky sú jedným z mála cvikov, ktorý má odlišnú rodovú podobu. Radi by sme to zmenili,“ vraví výskumníčka Melanie Adamsová.
Španielska vláda chce vytvoriť aplikáciu, ktorá by mala ľuďom pomôcť so spravodlivejším delením domácich prác. Podľa námestníčky na ministerstve pre rovnaké príležitosti Angely Rodríguezovej technológia umožní, aby si muži a ženy pravidelne zaznamenávali, koľko času trávia starostlivosťou o domácnosť. V Španielsku – podobne ako v mnohých ďalších krajinách – je väčšina domácich prác na pleciach žien.
Keď Radka Mikšík učila dievčatá telesnú výchovu, nechcela, aby mali rovnako negatívny zážitok, aký mala ona. „Bola som dieťa s nadváhou, takže som takéto cviky nenávidela. V živote som nikam nevyskočila, telocvikárka po mne kričala, že s tým veľkým zadkom sa aj tak nikam nedostanem,“ hovorí v rozhovore.
Odkladanie úplného návratu z home officu do práce môže ženám skôr uškodiť, píše Jana Shemesh. „Na pracoviskách sa objavuje aj fenomén „prezentizmu“, teda situácie, keď výhody dostávajú tí, ktorí sú prítomní fyzicky. Lebo aj tu platí príslovie: zíde z očí, zíde z mysle.“
Slovensko patrí medzi tie krajiny EÚ, v ktorých seniori a seniorky začínajú trpieť chorobami skôr ako ich rovesníci a rovesníčky v zahraničí. „Štatistiky Eurostatu ukazujú, že napríklad 65-ročnú obyvateľku Slovenska čaká menej ako päť zdravých rokov, kým v prípade ženy rovnakého veku v Dánsku je to 12 rokov a vo Švédsku dokonca viac ako 15 rokov,“ píše Jana Shemesh.