Až 68 % ľudí na Slovensku myslí, že sociálne siete zhoršili pandemickú situáciu. Väčšina ľudí si želá prísnejšiu reguláciu online platforiem a zrušenie anonymity na sociálnych sieťach. 8 z 10 ľudí si myslí, že Facebook by mal odstraňovať alebo znižovať viditeľnosť falošných správ a nepravdivého obsahu. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse, ktorý si nechal vypracovať europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu/EPP).
Zdroj: 2muse / Vladimír Bilčík
Najviac ľudí si myslí, že nové pravidlá pre sociálne siete by mala určiť Európska únia. Naša vláda by mala byť v tejto téme aktívna na európskej úrovni, no podľa Bilčíka slovenskej vláde chýba jednotný postoj, ako aj jasný politický gestor, ktorý by zastrešil agendu digitálnych platforiem a dezinformácií.
Bilčík považuje výsledky prieskumu za dobrý signál. „Včera sme v europarlamente schválili Akt o digitálnych službách, ktorý je prvým krokom k tomu, aby bolo prostredie sociálnych sietí bezpečnejším miestom pre používateľov. Ľudia na Slovensku radi používajú sociálne siete, ale zároveň si uvedomujú ich problémy a väčšinovo si želajú podstatné zmeny pri fungovaní sociálnych sietí a podporujú odstraňovanie a znižovanie viditeľnosti falošných správ a klamlivého obsahu.“
Podľa Bilčíka by sa politici mali prestať báť presadzovať zmeny, pretože aj ľudia si želajú zmeny fungovania sociálnych sietí.
„Výsledok tohto prieskumu je dôležitým odkazom pre našu vládu a našich politikov, aby sa prestali obávať zaviesť také pravidlá, ktoré demokraticky a transparentne zlepšia kvalitu internetového spravodajstva a obsahu na sociálnych sieťach, pričom zachováme slobodu slova a názorov.“
Podľa Bilčíka by mali byť algoritmy sociálnych sietí nastavené tak, aby nedávali prednosť emóciami nabitým dezinformáciám pred kvalitnými informáciami.
Prieskum realizovala agentúra 2muse koncom novembra 2021 na reprezentatívnej vzorke 1201 respondentov nad 18 rokov – 960 odpovedí bolo zozbieraných online (používatelia internetu) a 241 prostredníctvom telefonického rozhovoru (ľudia, ktorí používajú internet výnimočne alebo vôbec).