Ruský fotograf vytvoril fascinujúcu sériu fotografií zachytávajúcich ľadové medvede, ktoré obsadili opustené budovy meteorologickej stanice na ostrove Koljučin medzi Ruskom a Aljaškou.
Informoval o tom web Petapixel.
Miesta stratené v čase
Fotograf Dmitrij Koch v septembri minulého roka putoval medzi ostrovmi v Čukotskom mori na okraji Severného ľadového oceánu.
„Toto miesto je najvýchodnejšou časťou ruskej Arktídy, takže je veľmi ťažké sa tam dostať, no zároveň je úplne nezabudnuteľné,“ uviedol Koch. „Plavili sme sa na plachetnici pozdĺž pobrežia a prešli takmer 2000 kilometrov okolo nedotknutej krajiny, dedín stratených v čase, miest s rozličnou faunou a morom plným života,“ dodal.
Fotograf mal pôvodne namierené na Wrangelov ostrov, ktorý je preslávený výskytom ľadových medveďov. V roku 2021 tu však neboli – zrejme vplyvom veľmi chladného leta.
„Ale príroda vám vždy prihrá niečo, čo vôbec nečakáte. Keď sme sa plavili okolo ostrova Koljučin, uvideli sme nejaký pohyb v oknách opustených budov,“ povedal Koch. „Priblížili sme sa a zistili, že sú to medvede!“ dodal.
V opustených budovách niekdajšej meteorologickej stanice ľadové medvede podľa Kocha nikdy pozorované neboli. Fotografovi sa podarilo urobiť snímky ľadových medveďov ležérne pózujúcich v oknách a potĺkajúcich sa medzi rozpadajúcimi sa stavbami.
Kde je ostrov Koljučin
Meteorologická stanica na ostrove Koljučin vznikla v 30. rokoch 20. storočia a opustená bola začiatkom 90. rokov.
Ostrov leží 11 kilometrov severne od ruského polostrova Čukotka. Jeho vegetácia má charakter tundry. Ostrov meria 4,5 kilometra na dĺžku a maximálne 1,5 kilometra na šírku. (čtk)