Eduard Heger sa v Bratislave stretol s holandským premiérom Markom Ruttem. Zhodli sa, že na vyriešenie situácie na ukrajinsko-ruskej hranici je potrebná deeskalácia napätia, a to najmä formou dialógov. Pripustili, že aktuálne tejto stratégii nepomáha rozprávať o všetkých možných scenároch, ako je napríklad aj prítomnosť vojsk NATO na Slovensku.
Eduard Heger a holandský premiér Mark Rutte počas stretnutia pod sochou Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu. Foto – tasr
Rutte zároveň zdôraznil potrebu vysielať do Moskvy jednotný signál.
„Chcem vyvolať očakávanie, že sa dohodneme, že bude dialógom dosiahnutá dohoda, napätie ustúpi a nebudeme sa musieť zapodievať scenármi, ktoré by nastali, ak by napätie nekleslo. Samozrejme, nesmieme podceniť prípravu na akýkoľvek scenár, dúfajúc, že žiaden z nich nenastane,“ reagoval Heger na otázku o prítomnosti vojsk NATO na Slovensku. Podotkol, že cieľom rokovaní je deeskalácia napätia, a ak sa hovorí o konzekvenciách, majú prispieť k vyhnutiu sa negatívnejším scenárom.
Rutte súhlasí, že zrejme nie je teraz dobré rozprávať o všetkých možných scenároch, no treba viesť dialóg vedúci k deeskalácii napätia. „Keby došlo len k malému konfliktu, dôsledok by bol ďalekosiahly,“ upozornil.
Na margo vojakov NATO poznamenal, že pôsobia v rámci predsunutých prítomností vo viacerých krajinách, no diskutovať o ich príchode v kontexte aktuálnych udalostí podľa neho nepomáha celkovej stratégii deeskalácie napätia.
Počas dňa si Heger s Ruttem spoločne uctili Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu položením kytice pri Pamätníku holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave. (tasr)