Najnovšie z témy: Médiá, OĽaNO, RTVS za Machaja
Hongkonské noviny South China Morning Post stiahli článok od údajného slovenského vedca Petra Sojku, ktorého identitu “nevedeli potvrdiť”. Umiestnenie článku s proruským obsahom od vymyslenej osoby podľa experta na Čínu Martina Šebeňu poukazuje na problémy fungovania novín na periférii komunistického režimu.
Vláda úmyselným útokom na kľúčový pilier spravodlivosti pácha vedomú demontáž právneho štátu, píše vo vyhlásení hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO). „Vláde ide evidentne len o zabezpečenie beztrestnosti jej blízkych ľudí, dôvodne podozrivých z korupcie, založenia zločineckej skupiny a hrubého zneužívania právomoci verejného činiteľa.“
Čo by pre RTVS znamenalo zníženie príspevku z rozpočtu bez kompenzácií? Podľa vedenia telerozhlasu napríklad obmedzenie či prípadné úplné zrušenie staníc RTVS :24 a :Šport, obmedzenie vlastnej tvorby či podstatné znižovanie počtu zamestnancov.
Vláda okreše príspevok pre RTVS o desiatky miliónov, chce ich kompenzovať reklamou a zmluvami so štátom. Podiel povolenej reklamy v RTVS by sa mohol zvýšiť z 0,5 percenta denného vysielacieho času na 2,5 percenta, vraví predseda mediálneho výboru Roman Michelko. Opozícia hovorí o vynútení poslušnosti.
Igor Matovič tvrdí, že vládne opatrenia porušujú sľuby o nezasahovaní do sociálnych štandardov. Ako príklad uviedol zvyšovanie zdravotných odvodov, znižovanie príspevkov do druhého piliera či zastavenie zvyšovania platov vo verejnej správe.
Politické strany dostanú za výsledky tohtoročných parlamentných volieb príspevok vyše 92 miliónov eur. Rozdelí si ho osem strán a jedna koalícia. Najviac peňazí získa Smer, a to 23,19 milióna eur.