Najnovšie z témy: Hoaxy a propaganda, Štefan Harabin
V týchto voľbách sa prvýkrát používajú falošné videá a nahrávky vytvorené pomocou umelej inteligencie. Deje sa to aj v čase moratória, keď médiá môžu reagovať na nepravdivé tvrdenia len obmedzene. Úrady od začiatku týždňa evidujú už 37 prípadov deepfake videí.
Nahrávka reportérky Moniky Tódovej s predsedom jednej z politických strán je podvod vytvorený umelou inteligenciou a technológiou syntetického hlasu. Pre agentúru AFP to uviedli analytici na základe niekoľkých faktorov záznamu.
Hoci je v politike menej žien, útočí sa na ne častejšie ako na mužov, ukázal monitoring od Globsecu. Medzi najviac atakované ženy vo verejnom živote patrili novinárka Monika Tódová a prezidentka Zuzana Čaputová. Medzi mužmi sú terčom najčastejšie Ľudovít Ódor a Eduard Heger.
Na internete sa šíri „deepfake“ zvuková nahrávka, ktorá predstiera, že sa predseda jednej z kandidujúcich strán dohovára s reportérkou Denníka N Monikou Tódovou na falšovaní volieb. Aj z kolísavej intonácie hlasov a prestávok v interakcii je zjavné, že nejde o prirodzený rozhovor, ale o zmanipulovanú nahrávku.
Polícia sa chce zamerať na spoluprácu so školami a rodičmi, aby zabránila radikalizácii mládeže. „Chceme sa dostať do školského prostredia, a to vďaka spolupráci s rodičmi aj učiteľmi, aby si deti nezničili život alebo nezničili život svojich rovesníkov či iných ľudí,“ povedal policajný prezident Štefan Hamran.
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva skúmalo nenávistné prejavy na najpopulárnejších facebookových politických profiloch. Odhalili aj explicitné výzvy na násilie. V prípade útokov na LGBTI+ ľudí bol najčastejším terčom vyhrážok moderátor televízie TA3 Rastislav Iliev.