Vladimir Putin sa stretol s letuškami spoločnosti Aeroflot, ktorú tvrdo zasiahli západné sankcie. Vtipkoval a vysvetľoval im svoje dôvody pre inváziu na Ukrajinu. Uviedol, že rozhodnutie neobmedzovať takzvanú špeciálnu vojenskú operáciu len na oblasť Donbasu bolo „úplne správne“ a dodal, že krajina, ktorá vyhlási bezletovú zónu nad Ukrajinou, sa priamo zapojí do ozbrojeného konfliktu s Ruskom.
Reprofoto – AP, Patrick Reevell
„Akýkoľvek pohyb v tomto smere budeme považovať za účasť tejto krajiny na ozbrojenom konflikte,“ vyhlásil Putin na stretnutí.
Podľa Putina bolo rozhodnutie o invázii na Ukrajinu ťažké. Vraj ho k tomu priviedli snahy Kyjeva získať jadrový status. „Za oceánom im pomôžu a v tom okamihu sa naším protivníkom stane NATO,“ cituje ruskojazyčná verzia BBC Putina. Dôkazom toho, že sa Ukrajina snaží získať jadrové zbrane, bolo pre Putina vystúpenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na bezpečnostnej konferencii v Mníchove 19. februára.
BBC uvádza, že Zelenskyj v prejave nehovoril o vývoji jadrových zbraní. Pohrozil ale, že by Ukrajina mohla vypovedať dohody uzavreté na základe Budapeštianskeho memoranda, v ktorom Rusko, USA a Británia sľúbili v roku 1994 Ukrajine bezpečnosť výmenou za to, že sa vzdala jadrových zbraní z čias ZSSR.
Putin inváziu na Ukrajinu, o ktorej hovorí ako o špeciálnej vojenskej operácii, obhajuje potrebou chrániť ruskojazyčné obyvateľstvo na východe Ukrajiny aj vlastné záujmy Ruska. Jej cieľom je vraj Ukrajinu demilitarizovať a denacifikovať. (čtk, tasr)