Na pamätníku na vrchu Vápnik pri Leviciach vymenili sovietsku vlajku za ukrajinskú. Podľa ľudí bolo dôvodov na výmenu niekoľko, okrem podpory Ukrajiny aj to, že maršal Malinovskij, ktorý údajne mal na vrchu rozhľadňu, bol Ukrajinec.
Foto – Attila Molnár
Niekoľko ľudí vrátane Bratislavčana Atillu Molnára a Levičana Ľuboša Dobiasa vztýčilo na pamätníku namiesto roztrhanej sovietskej vlajky so zlatou hviezdou, kosákom a kladivom modro-žltú ukrajinskú.
Takisto hovoria, že terajšia ruská okupačná armáda používa na tankoch rovnaké zástavy, aká viala na pamätníku. „Počas 2. svetovej vojny z Levíc vyhnal nacistických okupantov 2. ukrajinský front pod velením maršala Malinovského, rodáka z Odesy na Ukrajine. Vyvesením ukrajinskej vlajky na pamätník chceme vyjadriť, že nezabúdame na obete Ukrajincov a vyjadrujeme podporu Ukrajine a jej ľudu v týchto ťažkých časoch, keď boli barbarsky napadnutí putinovským Ruskom. Sláva Ukrajine!“ vyhlásil Dobias.
Pamätník s rozhľadňou na vrchu Vápnik postavili v 60. rokoch uplynulého storočia a mal pripomínať sovietskeho maršala Malinovského. Po roku 1989 pamätník schátral, ale v roku 2015 ho zrekonštruovali za pomoci Spoločnosti na obnovu a využívanie pamätníka bojov Červenej armády.
Na dvoch stožiaroch vtedy zaviali vlajky Slovenska a Európskej únie. O rok neskôr, údajne pre sťažnosti občanov, usúdili, že vlajka EÚ je na pamätníku neopodstatnene a nahradili ju sovietskou, ktorá zaviala prvý raz už aj na odhaľovacej slávnosti v roku 1960.
Počas šiestich rokov sovietska vlajka z pamätníka niekoľkokrát zmizla, ale ľudia zo spoločnosti na obnovu vždy vyvesili novú.
Foto N – Daniel Vražda
Sovietska vlajka už niekoľko rokov vyvoláva medzi ľuďmi diskusie, či je to podpora a propagácia hnutí smerujúcich k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd alebo nie.
Téma ľudí rozdelila do dvoch táborov. Jedni sovietsku vlajku obhajujú a hovoria o osloboditeľoch, obetiach a vďake, iní o komunistickej diktatúre, ktorá nasledovala po oslobodení, vyše 20-ročnej okupácii po roku 1968 a o porušení zákona. Momentálne je totiž podľa zákona vyvesenie sovietskej vlajky propagáciou totalitného režimu, a je teda trestné.
Neobstojí ani argument, že vyvesenie vlajky s kosákom a kladivom je prejav vďaky Červenej armáde, a nie sovietskemu režimu. Červená armáda totiž nemala počas 2. svetovej vojny oficiálnu zástavu a už vôbec nie takú, aká veje nad Vápnikom.