Najvyšší súd potvrdil rozhodnutie o odmietnutí obžaloby na Zoroslava Kollára v kauze krytia výroby nelegálnych cigariet. Zhodol sa so Špecializovaným trestným súdom, že v tomto prípade došlo k porušeniu práva na obhajobu. Kollárov advokát si totiž nemohol na záver vyšetrovania naštudovať spis. V termíne, ktorý určila vyšetrovateľka, bol totiž doma s covidom.
Senát Pavla Farkaša, Martiny Zeleňákovej a Petra Hatalu rozhodol už 10. februára, jeho rozhodnutie teraz sprístupnil Najvyšší súd. Senát neuznal argumenty, že operatívci advokátovi Adriánovi Kucekovi kópiu spisu doniesli domov a že jeho zdravotné ťažkosti nemohli byť natoľko intenzívne, aby si ho nemohol preštudovať. Prokurátor to tvrdil na základe toho, že v čase práceneschopnosti vypracoval obhajca žiadosť o prešetrenie postupu vyšetrovateľky aj žiadosť o prepustenie Kollára z väzby na slobodu.
V tejto časti sa senát Najvyššieho súdu stotožnil s tvrdením advokáta, že reálny obsah žiadosti o prešetrenie postupu vyšetrovateľky mal zhruba jednu stranu. Spísanie žiadosti podľa senátu „skutočne nie je možné porovnať s potrebou preštudovania niekoľko tisícstranového spisu“. Pokiaľ išlo o žiadosť o prepustenie z väzby, tú vraj Kucek písal ešte pred péenkou, pričom prokurátor nijakým spôsobom nepreukázal opak.
Najvyšší súd pripomenul, že trestný poriadok nepočíta so situáciou, že orgány činné v trestnom konaní vyhotovia kópiu spisu a doručia ju advokátovi domov v čase práceneschopnosti. Kucek sa riadne ospravedlnil a preukázal ochorenie aj potvrdením z NCZI. Doručenie kópie spisu nemusí byť nevyhnutne vylúčené riešenie vzniknutej situácie, ale s takým postupom by musel advokát súhlasiť, čo sa v tomto prípade nestalo.
Presunutie termínov na naštudovanie spisu odmietala vyšetrovateľka aj z toho dôvodu, že by boli ohrozené väzobné lehoty u Kollára. Ani toto však Najvyšší súd neuznal ako dostatočný argument. Potvrdil preto rozhodnutie sudkyne Ruženy Sabovej, ktorá obžalobu odmietla.
Kollár a aj Tomáš Rajecký, ktorý taktiež vystupuje v tomto prípade, sú však naďalej obvinení. Vplyvný právnik je stíhaný na slobode, Najvyšší súd ho totiž zároveň prepustil 10. februára z väzby.