Najnovšie z témy: Slovenský štát
Vo veku 103 rokov zomrel 7. apríla protifašistický odbojár František Marek. Bol posledným Slovákom, ktorý počas druhej svetovej vojny po boku talianskych partizánov bojoval proti Benitovi Mussolinimu.
Veľké nadšenie z arizácií, s ktorým sa stretávame v dobovej tlači v prvých rokoch vojny, vystriedalo rýchle vytriezvenie. „Arizovať mohol hocikto, kto sa skorej prebil k žľabu. Dnes už poznáme aj zákulisie arizačnej procedúry, preto vinu nezvaľujeme na nevinných, lež naša verejnosť vie, kde vinníkov treba hľadať,“ písali noviny Slovák rok pred koncom vojny.
Ako prebiehali arizácie textilných a odevných podnikov na Slovensku: V porovnaní s inými podnikmi by mohol prekvapiť vysoký záujem ženských žiadateliek. Tvrdé vojnové roky bez otcov či manželov priniesli pre mnoho z nich existenčné problémy. V žiadostiach uvádzali najmä vdovy, matky viacerých detí či opatrovateľky rodičov, že získať obchod je pre ne priam existenčnou nutnosťou.
Na výročie vzniku vojnového slovenského štátu sa bude zajtra v Bratislave konať špeciálne Stredoeurópske fórum s maďarským spisovateľom Gáborom Szántóom. Rozhovor s ním bude moderovať Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME.
Rímskokatolícka cirkev ako inštitúcia zatiaľ nedokázala prijať jednoznačné stanovisko k Tisovým aktivitám, hovorí historik Anton Hruboň o kulte osobnosti Jozefa Tisa. „Každý môže mať na dejiny nejaký názor, ale keď svoj veľmi zjednodušený pohľad vyjadria spoločenské autority, akými biskupi a arcibiskupi nepochybne sú, vyvoláva to otázku, aký to bude mať vplyv na tých, ktorí im dôverujú.“
Historik Anton Hruboň vysvetľuje, prečo sa k Jozefovi Tisovi hlásia najmä krajne pravicové hnutia: „Ak dnes niekto vyznáva kult Jozefa Tisa alebo ho aj praktizuje rôznymi okultnými rituálmi, nemodlí sa k osobe Jozefa Tisa, ale vyznáva hodnoty, ktoré Tiso zástupne reprezentoval.“