Najnovšie z témy: Ochrana prírody
Slovenský kras chce spravovať svoje jaskyne sám, hovorí nový riaditeľ Milan Olekšák. Za príklad dáva cezhraničný Národný park Aggtelek. „Nevidím logiku v tom, že hneď nad jaskyňou Domica je rezervácia Domické škrapy, kde rastú travobylinné porasty, ktoré treba manažovať, a my zháňame peniaze na starostlivosť o tieto biotopy nad jaskyňou, pričom tržby z jaskyne putujú do úplne iného regiónu.“
V obecnom rozhlase v Heľpe zneli hoaxy o pripravovanej zonácii v rámci pozvánky na stretnutie s poslancom Filipom Kuffom, ktorý sa v parlamente snažil zastaviť reformu národných parkov. Národný park Nízke Tatry všetko vyvracia. (aktuality)
Labute pri Komárne, ktoré uviazli na makovom poli, postupne prechádzajú na konzumáciu menej toxického vlčieho maku, potvrdil zoológ Štátnej ochrany prírody Jozef Lengyel. Ich stav sa pomaly zlepšuje. (napunk)
Podľa odhadov môžu byť do 20 rokov hviezdy vinou svetelného smogu pre väčšinu ľudí na svete neviditeľné. Vedci upozorňujú, že treba konať. „Negatívne následky svetelného znečistenia sú pre obyvateľstvo také neznáme ako následky fajčenia v 80. rokoch,“ hovorí profesor Oscar Corcho. Smog pritom škodí aj prírode. (guardian)
Národný park Malá Fatra má tak málo štátnych pozemkov, že nemôže urobiť bezzásahovú zónu len na nich. Musí sa dohodnúť s vlastníkmi, ktorí chcú na svojich pozemkoch ďalej poľovať. Podľa riaditeľky parku Gabriely Kalašovej to môže pomôcť v boji s predátormi hlucháňa a tetrova.
Zuzana Čaputová vetovala zmenu zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Prezidentka sa domnieva, že schválený zákon „ide proti európskej legislatíve i judikatúre a nastaveným štandardom v oblasti ochrany životného prostredia“.