Najnovšie z témy: Duševné zdravie, Rodičovstvo
Organizmus začína skryte starnúť už v strednom veku, aj príprava na starobu by sa mala začať už vtedy, hovorí psychologička Mária Krýslová. „Sme priam zavalení informáciami, ako zdravo jesť, koľko akého pohybu v akom veku máme mať, čo prospieva mozgu, no rovnako dôležité je mať rád život a ľudí a mať v ňom to, čo nás napĺňa a baví.“

Je zodpovednosťou detí postarať sa o starnúcich rodičov, no nemusia byť schopné uniesť celú ich opateru popri práci a starostlivosti o vlastné deti, hovorí psychologička Mária Krýslová. „Táto požiadavka môže znamenať napríklad aj 20 rokov spolužitia s osobnostne problémovým rodičom, alebo že 65-ročné „dieťa“- senior sa stará o 87-ročného rodiča.“ V rozhovore radí, ako dospieť ku kompromisu.

Emočne nezrelí rodičia svoje deti ľúbia, ale na prvom mieste sú ich vlastné potreby, vraví v rozhovore psychologička Stanislava Kováčová. Deti podľa nej môžu cítiť, že im niečo chýba, ale vinu často hádžu na seba. „V útlom detstve je rodič pre ne celým svetom. Deti prirodzene vzťahujú všetko na seba. Myslia si, že všetko, čo sa deje, sa ich týka.“
Keď ste z majority a pohybujete sa v majorite, máte dojem, že na Slovensku je všetko úplne v poriadku, hovorí psychologička Zuzana Labašová z Komenského inštitútu. „Len čo však kráčate vedľa niekoho, kto je iný, a všímate si, ako naňho naša spoločnosť reaguje, zrazu objavíte úplne iný svet,“ opisuje svoju skúsenosť matky dcéry, ktorá má indické korene.

Keďže moja dcéra je polovičná Indka, na Slovensku ju často vnímajú ako Rómku. „Zažila si pre to šialené situácie. Hádzali po nej kamene, pľuli po nej, mala nôž na krku,“ hovorí psychologička Zuzana Labašová z Komenského inštitútu. Jej dcéra si tiež musí dávať pozor, ako sa správa v obchodoch, aby ju náhodou nepovažovali za zlodejku.
Mnohí marketéri pociťujú syndróm podvodníka. „Ľudia majú pocit, že ich úspechy sú produktom šťastia alebo podvodu a nie ich vlastných schopností alebo tvrdej práce,“ píše Marek Šulik.