Najnovšie z témy: Kríza vo Venezuele
Rušenie sankcií proti Venezuele bude závisieť od demokratizácie, povedal šéf diplomacie Únie Josep Borrell v kolumbijskej Bogote, kde o Venezuele rokujú predstavitelia zhruba dvadsiatky štátov. Podľa neho sa postup Únie bude riadiť zásadou „akcie-reakcie“.
Vo Venezuele za necelý mesiac zatkli za korupciu už 55 ľudí; sú medzi nimi vedúci štátnych firiem z rôznych odvetví vrátane ropnej PDVSA, sudcovia či miestni poslanci. Rozsiahly záťah, pre ktorý nedávno odstúpil aj minister ropného priemyslu Tareck El Aissami, má podľa analytikov pomôcť upevniť moc prezidenta Nicolása Madura.
Vysvetľujeme, ako vojna na Ukrajine mení svetový obchod s ropou. USA dokonca zvažovali, že privrú oči nad Iránom. Rokovania však zlyhali, a tak teraz omilostili Venezuelu a spoločne obnovili v krajine ťažbu, ktorú dlho zakazovali sankcie.
Venezuelská opozícia usporiada v októbri primárky na prezidentského kandidáta do volieb 2024. N posledných voľbách sa pre neférovosť nezúčastnila, o tých nových rokuje s vládou Nicolása Madura. Výmenou za slobodné voľby sľubujú západné krajiny uvoľnenie sankcií. (reuters)
Súd vo Venezuele po takmer piatich rokoch prepustil z väzenia bývalého ministra vnútra Miguela Rodrigueza Torresa a povolil mu odísť do Španielska. Funkciu zastával v roku 2014, ale neskôr medzi ním a autoritárskym prezidentom Madurom došlo k roztržke.
Venezuela nebude môcť ani tento rok hlasovať vo Valnom zhromaždení OSN z dôvodu dlhu voči organizácii, ktorý teraz predstavuje 76 miliónov dolárov. Venezuela tvrdí, že peniaze nemôže poslať pre sankcie, ktoré na vládu Nicolása Madura zaviedli USA a ďalšie západné štáty. (efe)