Slovenské firmy vlani vyprodukovali viac emisií ako pred pandémiou, ostatné krajiny EÚ ostali pod touto úrovňou. „Jedinou krajinou, kde bol stav odovzdaných povoleniek vyšší, bolo Slovensko,“ uviedla Národná banka Slovenska.
Ešte v rokoch 2019 a 2020 zaznamenalo Slovensko pokles emisií. Prispeli k tomu najmä U. S. Steel Košice a Ferroenergy, čo sú naši najväčší producenti emisií oxidu uhličitého. V roku 2019 k poklesu emisií významnejšie prispeli aj Duslo Šaľa a elektráreň Vojany.
V roku 2020 prišla pandémia a k poklesu emisií o takmer 9 % okrem veľkých hráčov výrazne prispela aj skupina ďalších menších znečisťovateľov. Okrem U. S. Steel Košice a Ferroenergy ťahali opäť pokles dve tepelné elektrárne – Vojany a Nováky.
„Prudký nárast odovzdaných emisných kvót bol v roku 2021 takmer čisto na vrub U. S. Steel Košice a jeho dcéry Ferroenergy. V roku 2021 vytvorili viac ako 43 % emisií v rámci EÚ ETS,“ uviedla centrálna banka v komentári.
U väčšiny ostatných subjektov došlo k stagnácii vyprodukovaných emisií alebo iba k veľmi miernemu medziročnému nárastu.
Košické železiarne pred troma rokmi rekonštruovali jednu zo štyroch vysokých pecí. Len tento výpadok radikálne znižoval emisie už v roku 2019 a pokračovalo to celý nasledujúci rok.
„Myslím, že výroba v peci opäť nabehla minulý rok, takže očakávame, že v roku 2021 nám emisie pôjdu hore. Zníženie v roku 2020 bude teda len dočasné,“ povedala pre Denník E analytička Slovenského hydrometeorologického ústavu Janka Szemesová, ktorá roky vyhodnocuje slovenskú bilanciu emisií skleníkových plynov.
Po očistení slovenských producentov emisií o U. S. Steel Košice a jeho dcéru klesli emisie na Slovensku v porovnaní s rokom 2019 o takmer 5 %. „To je vývoj, ktorý viac zodpovedá celoeurópskemu trendu postupného návratu až k predkrízovým úrovniam,“ dodala NBS.