Takmer tretina Slovákov súhlasí s tvrdením, že informačná vojna je iba zámienkou Západu na obmedzovanie slobody slova. V Česku ide o 15 % populácie. Ukázal to prieskum Ipsos pre Stredoeurópske stredisko pre monitorovanie digitálnych médií.
S výrokom, že krajina je súčasťou informačnej vojny, ktorú vedie Ruská federácia, sa v Česku stotožňuje 52 % populácie, na Slovensku je to 40 %, informoval riaditeľ projektu CEDMO Václav Moravec z Fakulty sociálnych vied Karlovej univerzity v Prahe.
„Názor, že Česko je súčasťou informačnej vojny vedenej Ruskom, zastávajú najčastejšie mladí ľudia do 29 rokov (62 percent) a ľudia s vyšším vzdelaním. To isté platí aj na Slovensku,“ uvádza spoluautor výskumu Michal Kormaňák zo spoločnosti Ipsos.
Podľa výskumu považuje 39 % Slovákov za správny krok, že má NBÚ v čase ohrozenia štátu časovo obmedzenú právomoc rozhodnúť o blokovaní dezinformačných webov. Naopak, 28 % opýtaných si myslí, že ide o neprijateľný krok, ktorý neprimerane zasahuje do slobody slova. Pätina považuje spomínanú právomoc, resp. jej uplatňovanie za sporné.
„Najväčšiu podporu má rozšírenie právomocí NBÚ na východe Slovenska, kde s ním súhlasí 47 percent opýtaných. Tretina ľudí s dokončenou základnou školou, strednou školou bez maturity alebo s výučným listom uvádza, že ide o neprijateľný krok,“ dodáva Kormaňák.
V Česku schvaľuje blokáciu dezinformačných webov za podmienky ohrozenia štátu 41 % obyvateľov. Pätina opýtaných (21 %) ho bez jasných zákonných právomocí považuje za sporný krok a rovnaké množstvo (22 %) uvádza, že ide o neprijateľné zasahovanie do slobody slova.
Na výskume, ktorý sa uskutočnil 31. marca až 6. apríla, sa na Slovensku zúčastnilo 1 024 a v Česku 1 031 respondentov. Projekt CEDMO koordinuje FSV UK v Prahe a spolufinancuje ho Európska komisia. (tasr)