Najnovšie z témy: Behanie, Behanie v Keni, Radíme športovcom
Bežci by sa mali zmieriť s tým, že neexistuje obuv, ktorá ich stopercentne ochráni pred zranením, zhodujú sa odborníci. Pomáha však prevencia, napríklad včasná výmena opotrebovanej obuvi. Odporúčajú aj obmieňanie topánok medzi tréningami; obuv sa dlhšie „regeneruje” a chodidlo zapojí iné mikrosvaly.
Experti radia, ako si vybrať bežeckú obuv: Za 50 eur kvalitu nečakajte, mäkký dopad aj ochranu členka preceňujeme. Subjektívny pocit považujú za kľúčový, no rady od odborníka majú zmysel. Vysvetľujú, ako pomôcť zdraviu chodidla aj životnosti obuvi a aké úskalia má mäkká podrážka či obuv bez tlmenia.
Keď čašník z Levoče Július Huszthy pribral pätnásť kíl, zmenil šport a za tri roky sa z neho stal úspešný ultramaratónec. 36-ročný bežec dnes žije v Bratislave, v rozhovore opisuje, vďaka čomu sa zlepšil, ako sa stravuje či kde trénuje. Pred pár dňami zvládol 160-kilometrové preteky v Bulharsku a skončil piaty.
Ľudia si dávajú BCAA, aby si „vytúrovali motor“ na tvorbu bielkovín. Tak to však nefunguje, hovorí Milan Sedliak v knihe Telo v 21. storočí: Návod na lepší život v prebytku. „Človek má hornú hranicu leucínu, a ak ho príde veľa, telo ho začne spaľovať,“ vysvetľuje.
Prerušované hladovanie môže pomôcť pri chudnutí, no k pravidelnému športovaniu nepatrí, upozorňujú odborníci. Diéta by mohla znamenať nižší výkon, únavu, oslabenú imunitu aj pomalšiu regeneráciu. Športujúci by podľa expertov mali hladovať len v špecifických prípadoch a vždy pod dohľadom špecialistu.
Ak sa chystáte na maratón či polmaratón do Košíc, tento týždeň je posledný, keď ešte môžete pridať, prijateľná je aj vyššia únava. Vysvetľujeme, ako by mal vyzerať mesiac pred maratónom, aké tréningy absolvujú vrcholoví bežci a aké stravovanie a životospráva pomôžu k lepšiemu výkonu. Posledný ťažký tréning absolvujte 14 dní pred štartom.