Najnovšie z témy: Ako to číta Ivan Mikloš, Vojna na Ukrajine
Odmietnutie podpory Ukrajine životnú úroveň na Slovensku nezvýši, píše Iryna Puškar. „Prešli desiatky rokov, svetom otriasla nejedna čierna labuť, no Rusko a jeho elity majú jedinú túžbu – naďalej posielať vlaky vojenskej techniky do všetkých možných kútov sveta.“
Priemerná predajná cena ruskej ropy Urals v novembri klesla na 72,84 dolára za barel z októbrových 81,52 dolára. Zostala vysoko nad 60-dolárovým cenovým stropom, ktorý pre ruskú ropu zaviedli západné krajiny.
Volodymyr Zelenskyj povedal, že vojna s Ruskom sa s príchodom zimy ocitla v novej fáze a že Ukrajina sa nevzdá, hoci letná protiofenzíva nepriniesla vytúžené výsledky. Kyjiv sa teraz sústredí na posilnenie domácej zbrojnej výroby.
Rusko nevidí dôvody, prečo meniť svoje ciele na Ukrajine, vyhlásil šéf diplomacie Sergej Lavrov. Tvrdí, že nič nenasvedčuje tomu, že by Kyjiv bol pripravený o situácii rokovať. Samotné Rusko pritom pri rokovaniach v minulosti trvalo na svojich ultimátach.
Rusko počíta s tým, že sankcie zo strany USA a ich spojencov proti nemu budú trvať veľa rokov. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova vplyv Spojených štátov na svetovú ekonomiku slabne.
Martin M. Šimečka opisuje Ukrajinu zničenú vojnou: dedina, ktorá vyzerá, akoby do nej nejaký obor buchol päsťou a trosky rozfúkal. Sloviansk, odkiaľ odišli dve tretiny ľudí a zostal tam aj dom bez strechy, zničený už v roku 2014, v ktorom už rastú mladé stromy. „Za tisíce rokov vojen sa nič nezmenilo, opornými bodmi sú tu pahorky rovnako ako za čias Napoleona, cieľom sú dediny, ktoré stoja nájazdníkom v ceste.“