Na Slovensku aktuálne evidujú štyri prípady malárie. Všetci pacienti sa infikovali počas návštevy krajín najmä v subtropických oblastiach, kde je táto choroba rozšírená, oznámilo NCZI.
„Malária je na Slovensku importovanou chorobou, čiže sa do našej krajiny dostane prostredníctvom nakazeného človeka z rizikovej oblasti. Aj preto sú čísla na Slovensku nízke,“ skonštatovala hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.
Hoci predchádzajúce pandemické obdobie obmedzilo celosvetové programy malárie a znížilo ich rozpočty, nové technológie podľa nej predznamenávajú, že rok 2022 môže priniesť prelom v prístupe.
Malária je tropická infekčná choroba. Spôsobuje ju parazitický prvok z kmeňa Apicomplexa a prenášačom na ľudí je komár z rodu Anopheles. Ako pripomenula, pôvodcu malárie objavil francúzsky lekár Charles Louis Alphonse Laveran už v roku 1907.
Inkubačná lehota je jeden až tri týždne, pričom prvé príznaky ochorenia sa podobajú bežnej chrípke. Parazit napáda najprv pečeň a toto obdobie je typicky bezpríznakové, no neskôr prenikne do krvi.
Medzi typické prejavy malárie patria podľa NCZI bolesti hlavy, svetloplachosť a citlivosť na svetlo, svalová slabosť, nevoľnosti a vracanie. Neskôr dochádza k malarickým záchvatom, keď postihnuté červené krvinky odumierajú a dochádza k ich rozpadu, čo sprevádza náhla horúčka, zimnica až triaška. Po prekonaní horúčky nastáva nadmerné potenie a opätovné malarické záchvaty. Dochádza aj k anémii v dôsledku zníženia počtu červených krviniek. (tasr)