V Severnom Írsku má blízko k výhre republikánska strana Sinn Féin, prvýkrát v histórii tak bude vyberať predsedu vlády. Konkurenční unionisti už uznali svoju prehru.
Šéfka Sinn Féin v Severnom Írsku Michelle O’Neillová uviedla, že volebný výsledok predstavuje rozhodujúci okamih v dejinách tohto regiónu pod britskou správou a začína sa tým nová éra.
Severoírsky regionálny parlament, ktorý sa podľa sídla prezýva Stormont, má 90 kresiel a voliči rozhodujú v 18 volebných obvodoch.
Sinn Féin získala podľa aktuálnych výsledkov najmenej 23 z 90 kresiel. Jej hlavný súper, Demokratická unionistická strana (DUP), si zatiaľ pripísala 21 kresiel.
Po 15 kreslách získala aj Aliančná strana Severného Írska (APNI), ktorú takisto čaká zrejme najlepší výsledok v histórii. Ďalšie severoírske zoskupenie Ulsterská unionistická strana (UUP) bude mať najmenej deväť poslancov.
S minimálne šiestimi zákonodarcami môže počítať aj Sociálnodemokratická a labouristická strana (SDLP). Ďalšie tri kreslá si medzi sebou rozdelia ďalšie politické zoskupenia a nestraníci. Celkom už je pridelených 77 z 90 kresiel.
Predseda DUP Jeffrey Donaldson uznal, že republikáni majú nakročené k historickému víťazstvu v miestnych voľbách. „Určite to vyzerá, že Sinn Féin sa stane vedúcou stranou,“ uviedol. Doterajšie výsledky potvrdzujú prepad DUP, ktorá podporuje zotrvanie Severného Írska vo zväzku s Britániou.
Víťazstvo ľavicovo a nacionalisticky orientovanému zoskupeniu, ktoré presadzuje zjednotenie Írskej republiky s touto časťou ostrova, prisudzovali už prvé projekcie. Sinn Féin tak prvýkrát získa možnosť vybrať predsedu vlády.
Doterajšia vicepremiérka Michelle O’Neillová, ktorá sa zrejme dostane na čelo novej vlády, dnešok označila za „historický deň“. „Dnešok predstavuje veľmi významný okamih zmeny. Je to určujúci okamih pre našu politiku a náš ľud,“ povedala O’Neillová. Dodala, že nastal čas na „zdravú debatu“ o smerovaní k zjednotenému Írsku.
Hoci víťazstvo ľavicových nacionalistov, ktorí pôvodne vzišli z politického krídla polovojenskej organizácie IRA, zrejme priblíži vyhliadku na zjednotené Írsko, referendum potrebné na vystúpenie zo Spojeného kráľovstva je v kompetencii britskej vlády.
Obe najväčšie strany na seba budú odkázané pri zostavovaní budúcej vlády. Republikáni a unionisti dodržiavajú od roku 1998 dojednania o deľbe moci na základe veľkopiatočnej mierovej dohody, ktorá ukončila dlhoročný konflikt v krajine. (čtk, bbc)