Slovenské magnezitové závody Jelšava evidujú od začiatku vojny na Ukrajine pokles výroby a tržieb na úrovni 30 %. Závod sa zatiaľ svojich zamestnancov prepúšťať nechystá, dlhodobo to však nepovažuje za udržateľné.
Pre TASR to uviedol generálny riaditeľ a spolumajiteľ podniku Roman Gažúr.
„Na Ukrajinu pred vypuknutím vojny smerovalo 25 percent našej produkcie a do Ruska osem percent,“ vysvetlil Gažúr. Vojenský konflikt na Ukrajine však ovplyvnil fungovanie podniku i nepriamo. V dôsledku vojny totiž podľa slov riaditeľa došlo k ďalšiemu rastu cien zemného plynu a elektrickej energie, pri ktorých sa po zimnom období očakával výrazný pokles.
SMZ Jelšava od konca februára evidujú 30-percentné poklesy výroby a tržieb a tento trend vedenie spoločnosti bez adekvátneho znižovania počtu zamestnancov nepovažuje za dlhodobo udržateľný. Prepúšťať ľudí sa však podnik napriek tomu zatiaľ nechystá.
„Veríme, že v priebehu nasledujúcich mesiacov dôjde k upokojeniu situácie, a, samozrejme, hľadáme aj iné odbytové možnosti. Naďalej však pretrvávajú obavy z vysokých cien zemného plynu a elektrickej energie, ktoré sú našimi najvýznamnejšími výrobnými nákladmi,“ dodal Gažúr.
Magnezitový závod v Jelšave má za sebou vyše 120-ročnú históriu, v súčasnosti patrí k najväčším svetovým producentom mŕtvo-pálenej magnézie. Surovinu získava hlbinnou ťažbou na vlastnom ložisku Dubravský masív. (tasr, e)