Nová časť podcastu Pomáhať znamená rozumieť je s Viktorom Križom, ktorý dal dokopy tím ukrajinských psychologičiek, pomáhajú deťom z Ukrajiny. Križo na tom spolupracoval s kolegyňami z Centra inkluzívneho vzdelávania.
Podcast si môžete vypočuť tu.
Deti prichádzajúce z Ukrajiny začali chodiť do škôl na Slovensku, kde im okrem vyučovania môže a má byť poskytnutá psychologická podpora.
V podcaste hovorili o tom, čo týmto deťom pomáha, aké majú traumy, ako sa tieto traumy môžu prejavovať, aké majú fázy a ako s nimi pracovať – a aj o možnostiach podpory v prípade, že psychologická pomoc nie je nablízku.
Veľmi silným pozitívnym zážitkom bolo pre Viktora Križa stretnutie ukrajinských psychologičiek s deťmi z Ukrajiny v bezpečnom prostredí, kde sa zrazu cítil ako cudzinec on.
„Ak pomôžeme ukrajinským deťom, pomôžeme aj našim deťom. A hovorím to po dlhoročnej skúsenosti s inkluzívnym vzdelávaním. Poskytnime deťom z Ukrajiny takú podporu, aby sme v triede čo najskôr vytvorili rovnováhu. Ak vytvárame v skupine takúto rovnováhu, je vnútorne viac scelená a deti si vedia aj vzájomne pomáhať.“
Viktor Križo vyštudoval učiteľstvo matematiky, špeciálnu pedagogiku, teológiu a psychológiu v Bratislave, Trnave i v Brne, toho času realizuje aj psychoterapeutický výcvik PCA. Dvanásť rokov pôsobil ako učiteľ matematiky a špeciálny pedagóg, aktuálne pracuje ako koordinátor školských podporných tímov v Centre poradenstva a prevencie. Venuje sa humanistickej psychológii (C. Rogers, M. Rosenberg, G. Landreth) a jej implementácii do školského prostredia. V Centre inkluzívneho vzdelávania garantuje inovačné vzdelávanie a lektoruje kurzy. V Slovenskej komore učiteľov advokuje tému demokratizácie v školách.
Kto sú tvorcovia podcastu Pomáhať znamená rozumieť:
Július Horváth je zakladateľom Nadácie Pomoc druhému a predseda OZ Centrum Natália. Posledné roky sa venuje pomoci deťom s detskou mozgovou obrnou na Slovensku. Finančne podporuje projekty na pomoc chorým deťom v Kambodži, Ugande a Keni.
Jakub Kratochvíl niekoľko rokov robil novinára, učil na základnej škole, posledných 6 rokov tvorí videá pre neziskový sektor, je jeden z hlavných organizátorov zhromaždení Za slušné Slovensko.
Marek Roháček je predsedom združenia Návrat, ktoré spolu s Vladom Matejom založil v roku 1993. Na Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa je zástupcom riaditeľa pre výchovu. V rámci združenia D3 sa venuje koučingu.
Anna Kratochvílová vyštudovala réžiu dokumentárneho filmu na VŠMU. Pracovala ako novinárka v časopise .týždeň, pripravovala kultúrny program v Karloveskej knižnici. V združení Návrat pracuje na pozícii PR a fundraising.