Najnovšie z témy: Mečiarove amnestie

Od Mečiara po Hegera: Ako sa rok po roku menilo Slovensko (1993 – 2022). Pripravili sme tridsať krátkych príbehov politikov a osobností, ktoré formovali tvár súčasného Slovenska. Podobne ako v prvom roku samostatnosti, aj v tom uplynulom sa rok končí v situácii, keď vláda nemá väčšinu, a občania čakajú, či bude riešením rekonštrukcia vlády alebo predčasné voľby.
V pondelok mimoriadne zasadne ústavnoprávny výbor k Mečiarovým amnestiám. Tie zrušili už pred piatimi rokmi, no prípad vyšetrovania únosu Michala Kováča mladšieho a vraždy Róberta Remiáša sa nehýbe, upozorňuje Juraj Šeliga, ktorý o rokovanie požiadal.
Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) požiadal o zvolanie mimoriadneho ústavnoprávneho výboru Národnej rady, ktorý by sa mal venovať téme Mečiarových amnestií. Tie boli síce zrušené pred piatimi rokmi, no súdy v kauzách, ktorých sa týkali, stále nerozhodli.

Päť rokov nepojednáva kauzy bývalého šéfa SIS Ivana Lexu. „Nemám z toho dobrý pocit,“ priznáva sudca Karol Posluch. V rozhovore vysvetľuje, že on je pripravený konať. Nemá však s kým. Súd nemá prísediacich s previerkou.
Ministerka Kolíková k rozhodnutiu Súdneho dvora EÚ v prípade Mečiarových amnestií: „Chcem veriť tomu, že po tom, čo zrušenie pochybných amnestií odobril Ústavný súd a teraz už aj Súdny dvor Európskej únie, tak konečne prebehne riadne súdne konanie k veci samej a súd sa vyjadrí k trestnoprávnej zodpovednosti obžalovaných osôb v kauze únosu Michala Kováča mladšieho.“
Predseda Národnej rady Boris Kollár odkázal, že nebude komentovať rozhodnutie Súdneho dvora EÚ v prípade Mečiarových amnestií. Ostatné koaličné strany a ich predstavitelia rozhodnutie privítali.