Každý piaty slovenský senior sa nikdy nestretol s pojmom dezinformácia alebo hoax. Tretina nevie povedať, ktoré médium je dôveryhodné alebo nedôveruje žiadnemu, ukázal prieskum spoločnosti CallQuest, ktorý si objednalo ministerstvo investícií a informatizácie.
Prieskum na vzorke 600 respondentov tiež ukázal, že 41 % seniorov vo veku 65 až 88 rokov nevlastní žiadne digitálne zariadenie – teda počítač, smartfón ani tablet.
Podľa prieskumu slovenskí seniori digitálne zariadenia používajú najčastejšie na vyhľadávanie informácií na internete, videohovory, posielanie e-mailov alebo čítanie online médií. Len menej ako 15 % seniorov používa digitálne zariadenia na náročnejšie úlohy, napríklad internetbanking, online nakupovanie či komunikáciu s úradmi.
Až 97 % z tých seniorov, ktorí vlastnia digitálne zariadenie, uviedlo, že technológie považujú za dôležitú súčasť moderného života. Vyše 90 % súhlasí s tým, že by im digitálne technológie uľahčili kontakt s blízkymi a každodenný život. Sedem z desiatich seniorov má záujem rozvíjať svoje digitálne zručnosti.
Ministerstvo chystá projekt z Plánu obnovy a odolnosti na zlepšenie digitálnych zručností seniorov. Vyškoliť plánuje viac ako 172-tisíc seniorov, úspešní absolventi kurzov získajú tablety.
O detailoch bude ministerstvo informovať v najbližších týždňoch.
„Už teraz sa nám ozývajú záujemcovia o školenia. Chcem všetkých ubezpečiť, že k projektu bude spustená komunikačná kampaň, ktorá sprostredkuje všetky informácie o tom, ako a kde sa včas prihlásiť na školenia. Projekt je nastavený tak, aby sa doň mohli zapojiť všetci seniori, ktorí spĺňajú kritériá,“ povedala ministerka Veronika Remišová.