India, ktorá je druhým najväčším výrobcom pšenice na svete, zakázala s okamžitou platnosťou vývoz tejto komodity do zahraničia. Dôvodom sú rýchlo rastúce ceny na domácom trhu. Vláda však bude môcť dávať výnimky.
Analytici sa obávajú ďalšieho rastu cien pšenice na medzinárodných trhoch po tom, čo obmedzenie vývozu hrozí v dôsledku ruskej invázie aj v prípade ďalších dvoch veľkých svetových dodávateľov – Ruska a Ukrajiny.
Pred vyhlásením zákazu India počítala s tým, že tento rok do sveta vyvezie 10 miliónov ton pšenice. Jej hlavnými trhmi sú ďalšie ázijské krajiny. Väčšina indickej produkcie aj napriek aktuálnemu zákazu putuje na domáci trh.
Cieľom vládneho opatrenia je podľa zahraničných agentúr upokojiť vývoj cien na domácom trhu, ktoré sa v Indii dostali na rekordnú úroveň. Vláda sa okrem toho obáva, že tohtoročný zber bude výrazne slabší v dôsledku vysokých horúčav, ktoré túto krajinu zasiahli od polovice marca. (čtk, bloomberg)