Najnovšie z témy: Domáce násilie, Iné podcasty Denníka N, Vzťahy, Životy žien
Od ženy čakáme, že bude tri roky alebo dlhšie doma. Keď sa vráti do práce, systém ju prevalcuje, hovorí bývalá poradkyňa v europarlamente Gabriela Virostková. „Dieťa je spoločný projekt, je to v záujme mužov aj celej spoločnosti mať deti, ale podmienky tomu neprispôsobili. Je to nefér a v 21. storočí je to surreálne.“

Desať rokov v práci som nevyhorela, po roku na materskej som tomu bola blízko, hovorí Gabriela Virostková, ktorá pracovala ako poradkyňa v europarlamente a neskôr pre štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa. Dnes opisuje, ako ju zmenilo narodenie jej dieťaťa.
Ak sme zažili emocionálnu traumu, pomôcť môže nielen psychoterapia, ale aj liečivý vzťah. Napríklad taký, ako je vykreslený v britskom seriáli Normálni ľudia. V najnovšom výbere prinášame tipy na zaujímavé filmy a seriály, ktoré sa zaoberajú vzťahmi. Všetky sa dajú vidieť na streamovacích platformách.

Presne pred 20 rokmi sa začala letecká fáza invázie spojeneckých vojsk do Iraku. Predchádzali jej zasadnutia Valného zhromaždenia a Bezpečnostnej rady OSN, na ktorých Slovensko zastupovala veľvyslankyňa Klára Novotná. „Zodpovednosť sme vtedy mali všetci, aj Slovensko, ktoré som v tom čase reprezentovala,“ hovorí v rozhovore, v ktorom spomína na vtedajšie udalosti.
Ženy v USA zomierajú pri pôrode častejšie ako v Palestíne a covid-19 to ešte zvýraznil. Spojené štáty sú dlhodobo s náskokom najhoršou vyspelou krajinou v materskej úmrtnosti, v roku 2021 tam na 100-tisíc pôrodov zahynulo 33 žien.

Výtvarníčka Lenka Blažejová napísala knihu o živote vysokocitlivých ľudí. „Naozaj nepomôže, keď niekomu poviete, že niečo príliš prežíva a nech si to tak neberie, alebo mu poviete, aby sa nehanbil. Ako to mám spraviť?“ hovorí. V rozhovore ďalej opisuje, ako sa vyrovnávala so stratou troch bábätiek a prečo píše knihu pre deti, ktorým sa rozvádzajú rodičia.