Špeciálna prokuratúra považuje za nesprávny názor generálnej prokuratúry, že bolo v rozpore s Trestným poriadkom podať obžalobu na Vladimíra Pčolinského, kým oni nerozhodli o jeho podaní na zbavenie stíhania podľa sporného paragrafu 363. Pokračuje tak spor oboch inštitúcií o prípad bývalého šéfa SIS.
Keďže špeciálna prokuratúra v utorok podala na súd obžalobu na Pčolinského, nemôže sa zopakovať minuloročná situácia, že ho generálna prokuratúra cez paragraf 363 zbavila obvinenia, pretože prípad je už na súde a generálna prokuratúra naň nemá dosah.
Špeciálna prokuratúra zároveň odmieta, že by podaním obžaloby zasiahla do práv obvineného Pčolinského, ako v utorok vyhlásila generálna prokuratúra. „Obvinený nie je na svojich právach ničím ukrátený, garanciu jeho práv vzhľadom na štádium konania už zastrešuje zákonný sudca,“ tvrdí Úrad špeciálnej prokuratúry v stanovisku, ktoré poskytla jeho hovorkyňa Jana Tökölyová.
Špeciálna prokuratúra konštatuje, že v jej agende len za posledný rok už minimálne piatykrát došlo k obdobnej situácii – podaniu obžaloby v čase, keď generálna prokuratúra nerozhodla o podaní podľa paragrafu 363. „No až v tejto poslednej veci generálna prokuratúra okamžite (v ten istý deň) a navyše verejne označila postup prokurátora za porušujúci zákon a judikatúru ústavného súdu.“
Okrem toho pripomína, že takýto postup opakovane posudzoval Najvyšší aj Ústavný súd so záverom, že nie je v rozpore s Trestným poriadkom a neporušuje práva obvinenej osoby na obhajobu.
Ústavný súd podľa špeciálnej prokuratúry „v zásade konštatoval“, že je povinnosťou súdu po podaní obžaloby vyhodnotiť opodstatnenosť tvrdení obvineného o nezákonnosti procesu prípravného konania, teda aj o tom, že nebolo rozhodnuté o podaní podľa paragrafu 363.
Najvyšší súd sa podľa špeciálnej prokuratúry tiež zaoberal touto záležitosťou v uznesení zo 7. decembra 2021 a konštatoval, že prokurátori ÚŠP sú oprávnení podať obžalobu bez ohľadu na to, či je neukončené konanie podľa paragrafu 363.
„Príkaz generálneho prokurátora v časti, v ktorej ukladá prokurátorom povinnosť čakať s podaním obžaloby na vybavenie takejto žiadosti, označil Najvyšší súd za rozporný so zákonom,“ dodáva špeciálna prokuratúra.