Zuzana Čaputová priznala, že pri vyznamenaní členov Bielej légie in memoriam nastala chyba pri posudzovaní. Antikomunistickí bojovníci Anton Tunega, Albert Púčik a Eduard Tesár počas 2. svetovej vojny pôsobili proti Slovenskému národnému povstaniu.
„V prípade vyznamenania Antona Tunegu, Alberta Púčika a Eduarda Tesára sa stala chyba v procese posudzovania. Štátne vyznamenania by mali dostávať ľudia, ktorých životný príbeh nemôže vyvolať spor o to, či slúžili demokracii. Urobím všetko pre to, aby sa v budúcnosti podobné kontroverzie neopakovali,“ uviedla prezidentka.
Ešte v pondelok prezidentská kancelária poslala stanovisko, v ktorom tvrdí, že návrh na ich vymenovanie podala obvyklým spôsobom Nadácia Antona Tunegu (dnes pod názvom Nadácia Tunegu, Púčika, Tesára).
„Súčasťou návrhu bolo zdôvodnenie historika Róberta Letza, ktorý vyzdvihuje ich zásluhy v boji so vznikajúcim komunistickým režimom. Príbeh tejto trojice nie je verejnosti neznámym príbehom a neotvorilo ho udelenie štátnych vyznamenaní. Sú už nositeľmi Štátnej ceny Jozefa Miloslava Hurbana, ich pamätník posvätil kňaz Anton Srholec, na pietnych spomienkach pri výročiach ich popravy sa pravidelne zúčastňujú najvyšší predstavitelia štátu. Napriek tomu vnímame a nepodceňujeme, akú intenzívnu polemiku príbeh uvedených troch mladých mužov spôsobil,“ napísal vedúci kancelárie Metod Špaček.
Vyznamenanie trojice bojovníkov Bielej légie, ktorí počas vojnového slovenského štátu pôsobili ako takzvané hlásky, ktoré podávali spravodajské informácie vedeniu Hlinkovej mládeže, vzbudilo rozruch medzi historikmi. Upozorňujú, že antikomunistický odboj nebol vždy bojom za demokraciu.