Podpoľanie stráca svoj typický ráz, upozorňujú ochranári. Políčka aj laznícke osídlenie miznú, namiesto toho pribúdajú bungalovy, škandinávske drevenice či ázijské jurty v strede úrodných polí. „Osobné záujmy jednotlivcov prevyšujú nad verejným záujmom a veľakrát aj nad zákonom,“ hovorí Miriam Turayová zo správy CHKO.
Foto – Andrej Sarvaš
Na krajinu je podľa nej vyvíjaný neudržateľný tlak. Správa preto zvolala stretnutie odborníkov v oblasti územného plánovania regiónu Podpoľania. Zúčastnili sa na ňom zástupcovia z ministerstva životného prostredia, Banskobystrického kraja i riaditeľstva Štátnej ochrany prírody, Slovenská agentúra životného prostredia, stavebné úrady i samosprávy. „Otvorená diskusia sa venovala téme tvorby krajiny v 21. storočí, ekologickým aspektom územného plánovania a legislatíve,“ uviedla Turayová.
Zdôraznila, že konkrétne riešenia je možné uskutočniť už aj v súčasnosti. „Prísnejšie a podrobnejšie skúmať kumulatívne vplyvy na krajinu, ktoré zohľadňujú globálny dosah i lokálne vzťahy,“ povedala a doplnila, že územné plány treba pripravovať s dlhodobou perspektívou a chrániť tradičný vzhľad krajiny.
Brať do úvahy je potrebné najmä zákony prírody, rešpektovanie záplavových území, zosuvy i klimatickú zmenu. „Rešpektovať treba aj miesta na oddych a rekreáciu, plochy na hospodárenie, ako aj kultúrno-spoločenské tradície a históriu regiónu,“ dodáva. (tasr)