Ústavný súd zamietol sťažnosť Dušana Kováčika týkajúcu sa toho, že špeciálna prokuratúra naňho nesmela podať obžalobu z korupcie, kým generálny prokurátor nerozhodol o jeho podaní zbaviť ho trestného stíhania podľa paragrafu 363. Nepriznal mu teda ani finančné odškodnenie 50-tisíc, o ktoré Kováčik žiadal.
Ide o prípad, keď Kováčik čelí obžalobe, že vzal úplatok 50-tisíc eur od podnikateľa s väzbami na SIS Petra Košča za ututlanie vyšetrovania policajného funkcionára.
Kováčik sa nevyhne súdu v tejto veci.
Ústavný súd mu totiž nevyhovel a nezrušil uznesenie Najvyššieho súdu, ktorý takýto postup odobril – podať obžalobu pred rozhodnutím o podaní podľa paragrafu 363.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry mohol podľa Ústavného súdu podať obžalobu a nečakať na rozhodnutie o podaní podľa paragrafu 363.
Pripomína aj to, že ide o trestnú vec spadajúcu do agendy špecializovaného súdu, dozor preto vykonáva špeciálna prokuratúra.
„Generálna prokuratúra nie je oprávnená uložiť špeciálnej prokuratúre pokyn, aby sa nepodala obžaloba,“ konštatuje v uznesení z 27. apríla senát Ústavného súdu.
Rozhodol senát v zložení predsedníčky Jany Laššákovej, ktorá je bývalou političkou Smeru, a sudcov Petra Molnára a Ľuboša Szigetiho.
Spor pre paragraf 363 tento týždeň nastal aj pre podanú obžalobu na bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského v korupčnej kauze.
Generálna prokuratúra tvrdila, že špeciálna prokuratúra mala čakať, kým o Pčolinského podaní nerozhodne. Tá však odmietla kritiku, že by išlo o porušenie Trestného poriadku.
Aj Ústavný súd teraz konštatuje, že nejde o porušenie Trestného poriadku, ak sa podá obžaloba pred rozhodnutím o podaní podľa paragrafu 363.