V roku 2021 stúpol počet rozsudkov smrti i vykonaných popráv, upozorňuje v správe Amnesty International. V 18 krajinách bolo vlani popravených najmenej 579 ľudí, z toho viac ako polovica v Iráne. V Spojených štátoch vykonali 11 popráv, čo je najmenej od roku 1988.
Verdikt trestu smrti padol vlani na súde 2052-krát; to je o 40 percent viac ako v roku 2020. K opätovnému nárastu v oboch kategóriách došlo po pauze spôsobenej pandémiou. V dlhodobom porovnaní napriek tomu patria minuloročné čísla k tým najnižším.
Medziročne počet vykonaných trestov smrti stúpol o 20 percent, v Iráne bolo popravených 314 odsúdených. Mnoho ľudí bolo v tejto krajine takto potrestaných za zločiny spojené s drogovou kriminalitou, čo je v rozpore s medzinárodným právom, upozorňuje AI. Trest smrti môže byť podľa medzinárodného práva uložený len za zločiny, ktorých súčasťou bolo úmyselné usmrtenie človeka.
So značným odstupom za Iránom je v štatistike Egypt, kde bolo vlani popravených najmenej 83 ľudí. Tretia priečka patrí Saudskej Arábii, kde vlani vykonali 65 popráv. Tento rok v marci však už tamojšie orgány podľa AI za jediný deň popravili 81 ľudí. Zhruba s dvadsiatkou popráv nasledujú Sýria, Somálsko, Irak alebo Jemen.
Americká federálna vláda v júli zaviedla dočasné moratórium na výkon popráv a Virgínia sa stala 23. štátom USA a prvým na juhu krajiny, ktorý zrušil trest smrti.
Medzi všetkými popravenými bolo 24 žien, zhruba štyri percentá.
„Namiesto toho, aby sa chopili príležitosti nadviazať na výpadok temnej praxe, ku ktorému došlo v roku 2020, prejavili niektoré štáty znepokojujúce nadšenie uprednostniť používanie trestu smrti pred účinným riešením kriminality. Tým bezcitne prejavujú neúctu k právu na život, a to aj v čase, keď sa svet topí vo vážnych krízach v oblasti ľudských práv,“ uviedla generálna tajomníčka AI Agnès Callamardová.
S postupným uvoľňovaním obmedzení spojených s pandémiou covidu-19 sa začali odkladané výkony trestov a obnovili sa aj súdne procesy. Trvalo vysoké počty trestov sú podľa AI v Egypte a Jemene, vlani ich v týchto krajinách padlo 356, respektíve 298.
Najmarkantnejšie nárasty v počte rozsudkov smrti vlani zaznamenali Bangladéš (181), India (144) a Pakistan (129).
V štatistikách chýbajú údaje z Číny, zo Severnej Kórey a z Vietnamu, upozorňuje AI. Podľa organizácie Peking popravuje ročne tisícky svojich občanov, ale oficiálne čísla zo žiadnej z týchto krajín nie sú k dispozícii.
AI upozorňuje, že niektoré štáty trest smrti využívajú na zastrašovanie občanov, ktorí nesúhlasia s režimom, alebo na útlak menšín. Počas zavedenia stanného práva v Mjanmarsku vojenská junta dala vojenským súdom právomoc súdiť aj civilistov. Bez práva na odvolanie tam bolo v vlani „svojvoľne odsúdených na smrť“ takmer 90 ľudí, píše v správe AI.
V Iráne boli ľudia odsúdení na smrť za „nepriateľstvo voči bohu“; vzhľadom na zastúpenie v populácii bol zároveň neprimerane vysoký počet odsúdených Balúčov. (čtk)