Volodymyr Zelenskyj nechce odovzdať Rusom okupované územia výmenou za mierovú dohodu. Povedal to vo svojom nočnom videu a porovnal to so snahami britských a francúzskych politikov, ktorí v roku 1938 schválili pripojenie československého pohraničia k Nemecku v nádeji, že to zabráni novej vojne.
Politici, ktorí radia Ukrajine, aby sa vzdala okupovaných území, podľa Zelenského neberú do úvahy osud miliónov Ukrajincov, ktorí v týchto oblastiach žijú. Podľa neho nad ukrajinskými záujmami nesmie prevážiť vôľa tých, ktorí sa ponáhľajú, aby sa mohli znovu schádzať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. „Vždy musíme myslieť na ľud a pamätať si, že hodnoty nie sú len slová,“ uviedol Zelenskyj.
Ukrajinský prezident sa napríklad vymedzil proti americkému denníku The New York Times, ktorý minulý týždeň napísal, že rokovania o mieri si zo strany Kyjiva zrejme vyžiadajú tvrdé ústupky.
„The New York Times možno písal niečo podobné aj v roku 1938,“ povedal Zelenskyj. Ten tiež kritizoval vystúpenie bývalého amerického ministra zahraničných vecí Henryho Kissingera, ktorý na Svetovom ekonomickom fóre v Davose uviedol, že Ukrajina by mala prijať ruskú okupáciu Krymu.
„Vyvoláva to pocit, že pán Kissinger nemá vo svojom kalendári rok 2022, ale 1938,“ povedal ukrajinský prezident s ďalšou narážkou na odtrhnutie Sudet a mníchovskú dohodu.
Zelenskyj zároveň vyzval na ďalšie dodávky zbraní Ukrajine, a to „bez obmedzenia“. Agentúra DPA informovala, že medzi krajinami NATO vznikla neformálna dohoda nedodávať Kyjivu bojové lietadlá a tanky západnej výroby. Štáty Severoatlantickej aliancie nechcú dodávať Ukrajine tento druh zbraní z obáv, že by Moskva mohla považovať takýto krok za vstup do vojny a pripraviť naň vojenskú odozvu.
Podľa Zelenského Ukrajina teraz čelí jednému z najkrutejších útokov ruskej armády, ktorá má v niektorých oblastiach prevahu nad ukrajinskými jednotkami v počte vojakov aj techniky.
Ukrajinský generálny štáb uviedol, že ruská armáda sústreďuje svoje hlavné sily na postup smerom k mestu Bachmut v Doneckej oblasti a ostreľuje mestá v Luhanskej oblasti. Podľa generálneho štábu však ruské jednotky naďalej zaznamenávajú straty techniky a vojakov, čo podľa ukrajinského velenia dokazuje veľký počet zranených ruských vojakov umiestnených v zdravotníckych zariadeniach pri hraniciach s Ukrajinou.
Šéf sjevjerodoneckej vojensko-civilnej administratívy Olexandr Striuk uviedol, že mesto Sjevjerodoneck stále nie je obkľúčené ruskými vojskami. Čelí však intenzívnemu ostreľovaniu, ktoré spôsobilo obete medzi civilistami i príslušníkmi domobrany.
„Tvrdenie, že mesto je v obkľúčení, je mylné,“ vyhlásil Striuk. Podľa Serhija Hadaja, gubernátora Luhanskej oblasti, kde Sjevjerodoneck leží, je pod kontrolou ruských vojsk 95 percent tejto oblasti a situácia na Donbase je „mimoriadne zlá“. (čtk)