Na stavenisku košickej R2 objavili archeológovia deväť hrobov, predbežne ich datujú do doby bronzovej. Domnievajú sa, že na území križovatky Košice – Krásna mohlo byť staroveké sídlisko.
Vyplýva to z prvej etapy archeologického prieskumu pred výstavbou R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany.
Archeológovia našli aj keramiku z iných období, ktoré určujú. Hroby radia do obdobia otomanskej kultúry.
Dokopy evidujú tri archeologické lokality, ktoré potvrdili sondážnym výskumom. „Košická pôda pod R2 nám okrem najaktuálnejších nálezov odokryla aj črepové nálezy,“ píše NDS na svojom webe.
Keramický materiál, ktorý našli v kilometri 17,0 – 17,3, bol hlavne z praveku a staršej doby bronzovej, ale aj z doby laténskej či zo stredoveku a novoveku. Územie bolo v histórii pomerne husto osídlené.
Archeologické práce podľa NDS nebrzdia výstavbu celého úseku. S ukončením archeologického prieskumu predbežne počítajú na jeseň. Súčasťou prípravných krokov výstavby je aj pyrotechnický prieskum, v rámci ktorého zaznamenali niekoľko nálezov munície.
Nový 14-kilometrový úsek rýchlostnej cesty bude súčasťou juhovýchodného obchvatu krajského mesta a prepojí diaľnicu D1 s rýchlostnou cestou R4. Hotový by mal byť v roku 2025. (tasr)