Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Vládny tím bije na poplach, že top projekty plánu obnovy meškajú
- Toyota zostáva najväčšou svetovou automobilkou, minulý rok predala 10,5 milióna vozidiel
- Eset vlani zvýšil tržby o 14 percent na takmer 640 miliónov eur a očakáva ďalší rast
- Predaj smartfónov v Číne bol vlani najnižší za 10 rokov, pretože spotrebitelia boli opatrnejší pri míňaní
Najnovšie z témy: Ceny energií, Ochrana prírody, Odpad, Zelený newsfilter, Životné prostredie
Nemecko poskytne Brazílii približne 200 miliónov eur na ochranu Amazonského pralesa. Cieľom je okrem ochrany klímy aj zlepšiť situáciu pôvodných obyvateľov v oblasti pralesa. (dpa, tasr)
Viaceré mestá a obce po celom Slovensku zhasli o 19.00 na polhodinu verejné osvetlenie. Ide o protest, ktorým chcú upozorniť, že situácia s neriešením cien energií pre samosprávy má mimoriadne vážne a negatívne dosahy na plnenie mnohých ich základných úloh.Do demonštrácie sa podľa Združenia miest a obcí Slovenska zapojilo minimálne 75 percent samospráv.
Možnosť žalovať štát za neplnenie klimatických cieľov v Holandsku zrýchlila prechod od fosílnych palív, môže sa tak stať aj na Slovensku, hovorí Juraj Melichár z organizácie Priatelia Zeme-CEPA. S možnosťou podávania klimatických žalôb na verejné inštitúcie počíta nový návrh zákona o klíme, ktorý dnes prezentovalo ministerstvo životného prostredia.
Nemecký priemysel tento rok zaplatí za energie o 40 % viac ako v roku 2021, teda v čase pred energetickou krízou čiastočne vyvolanou následkami vojny na Ukrajine. Vyplýva to zo štúdie úverovej poisťovne Allianz Trade. (reuters)
Turecko chce vo februári usporiadať energetický samit, na ktorom sa stretnú krajiny vyvážajúce plyn a európske odberateľské štáty. Samotné Turecko je závislé od dovozu plynu, napríklad aj z Ruska.
Spotreba plynu v Česku podľa regulačného úradu vlani klesla medziročne o 19 % na 81,5 TWh, zníženie bolo viditeľné v každom kalendárnom mesiaci. Dôvodom úspor je podľa odborníkov najmä postupné zdražovanie energií a teplé počasie. (čtk)